100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Ziemię Augustowską

W niedzielę, 28 lipca odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Ziemię Augustowską oraz Święta 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

W Bazylice NSJ o godz. 12.00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w walce o niepodległość. Przewodniczył jej bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

W homilii kaznodzieja zauważył fakt, że na tych ziemiach o rok dłużej walczyli o niepodległą Polskę. – 25 lipca 1919 roku Niemcy opuścili Augustów, następnego dnia przybyły oddziały polskie. Witano ich z wielką radością i staropolskim zwyczajem chlebem i solą. Oficjalne powitanie całego wojska odbyło się w niedzielę 28 lipca 1919 roku mówił ks. biskup. – Dziś gromadzimy się na Eucharystii by dziękować Bogu za dar odzyskanej niepodległości, za ludzi mężnych i ofiarnych, którzy się do tego przyczynili – dodał.

Święto odzyskania Niepodległości przez Polskę jest hołdem składanym tym wszystkim, którzy podjęli się odbudowywać Ojczyznę i zmagać się o wolność i suwerenność naszego Kraju przez kolejne niełatwe lata, lata wojny i systemu totalitarnego – podkreślił kaznodzieja. Dziękował tym, którzy przyczynili się do Odzyskania Niepodległości: przywódcom politycznym, poetom, pisarzom, ludziom Kościoła tamtych czasów, którzy pracowali nad religijnym i moralnym odrodzeniem Polaków.

Święto Niepodległej Ojczyzny jest dniem refleksji i patrzenia z nadzieją w przyszłość. Mamy świadomość, że są tacy, którzy chcą zniszczyć fundament, na którym budowaliśmy naszą Ojczyznę. Negują istnienie Boga i siebie stawiają na miejscu Boga. Chcą decydować o kryteriach prawdy i fałszu, dobra i zła, którzy chcą szerzyć cywilizację śmierci a nie cywilizację życia, którzy odcinają się od chrześcijańskich korzeni – zauważył ordynariusz ełcki.

Zaapelował do zgromadzonych, żeby uwierzyli w wielkość Narodu Polskiego, żeby przypominali sobie a także młodzieży i dzieciom słowa św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”. Ojczyzna podobnie jak każda inna wartość musi kosztować. To, co jest tanie i nic nie kosztuje nie stanowi wartości. – Niech Bóg nam błogosławi. Niech Matka Najświętsza ma nas w swojej opiece. Niech święci Patronowie wstawiają się u Boga za nami – prosił na zakończenie homilii kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy św. nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Następnie na Rynku Zygmunta Augusta odbyła się oficjalna część, podczas której miały miejsce przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa. W dalszej kolejności zaplanowano pokaz sprawności żołnierskiej oraz musztry paradnej, a także możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego.

W dniu poprzedzającym obchody, 27 lipca odbył się turniej strzelecki w Klonownicy, jak również miała miejsce konferencja dotycząca problematyki odzyskania niepodległości przez Ziemię Augustowską w latach 1918-1920. Zasadzono Dąb 100-lecia Odzyskanej Niepodległości oraz zapalono znicze na grobach poległych w walce o niepodległość na Cmentarzu Parafialnym.

Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

ks. kz