100. rocznica powstania sejneńskiego

25 sierpnia obchodzono 100. rocznicę Powstania Sejneńskiego. O godz. 11.00 odbyła się Msza św. w intencji poległych powstańców, także w intencji Ojczyzny i o łaskę budowania jak najlepszych relacji polsko-li­tewskich. Po Mszy miał miejsce przemarsz do pomnika Powstania Sejneńskiego, Apel Poległych i złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3.00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6.00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto.

Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

fot. Emilia Gryguć