Zaproszenie na uroczystość upamiętniającą 75. rocznicę pacyfikacji wsi Czerwony Krzyż

Wigierski Park Narodowy, wspólnie z parafią rzymskokatolicką w Monkiniach, zaprasza na uroczystość upamiętniającą 75. rocznicę pacyfikacji wsi Czerwony Krzyż, która odbędzie się w sobotę 22 CZERWCA 2019 ROKU.

W odwecie za pomoc udzielaną partyzantom, żandarmi niemieccy, wraz z oddziałem ukraińskich kolaborantów, przeprowadzili  23 czerwca 1944 roku pacyfikację wsi. Zabudowania zostały spalone, a  45 mieszkańców wysłano do obozów koncentracyjnych.

Program:

12.00     Monkinie, kościół parafii rzymskokatolickiej – Msza święta w intencji ofiar pacyfikacji.

13.15    Czerwony Krzyż – spotkanie pod krzyżem upamiętniającym spacyfikowaną wieś, z opowieścią o jej dziejach.

Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie tej informacji wśród osób, które mają związki z Czerwonym Krzyżem i które mogą być zainteresowane udziałem w uroczystości.

Serdecznie zapraszam,

Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego