Oświadczenie Kurii

Oświadczenie
Ełcka Kuria Diecezjalna pragnie odnieść się do fałszywych i opiniotwórczych treści opublikowanych w internecie.

1. Ks. Tomasz Jegierski jest kapłanem diecezji St. Boniface w Kanadzie. Z dniem 21 września 2018 roku decyzją swojego Ordynariusza został suspendowany i nakazano mu powrót do Kanady.

2. Diecezja Ełcka nie ma żadnych związków ze wskazanymi przez kapłana kwestiami politycznymi i finansowymi.

3. Z dwóch zgłoszonych przez ks. Jegierskiego spraw o molestowanie przez kapłanów Diecezji Ełckiej jedna z braku potwierdzalności, została umorzona; druga jest w fazie dochodzenia wstępnego mającego na celu znalezienie jakichkolwiek dowodów wskazujących na możliwość zaistnienia czynu.

4. Wobec innych kapłanów do dnia dzisiejszego do Biskupa Ełckiego nie wpłynęło żadne imienne zgłoszenie o molestowanie.

5. Nie potwierdzono żadnych zarzutów wobec Caritas Diecezji Ełckiej i jej Dyrektora, a Wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 9 grudnia 2015 roku stwierdzono naruszenie jego dóbr osobistych za pomówienia i powielanie nieprawdy.

6. W związku z pomówieniami Ks. Jegierskiego zostały wszczęte wobec niego postępowania prokuratorskie.

7. Biskup Ełcki i Diecezja Ełcka potępiają wszelkie przestępstwa i nadużycia seksualne szczególnie wobec nieletnich; każde przestępstwo jest ścigane, jeśli zostanie odpowiednio zgłoszone. Jeśli ktokolwiek został wykorzystany przez Kapłanów Diecezji Ełckiej lub ma wiedzę o takim przestępstwie, proszony jest o zgłoszenie sprawy do Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Diecezji Ełckiej oraz do organów ścigania.