25 stycznia – kolejny Przystanek Historia (zaproszenie)

Centrum Oświatowo – Dydaktyczne Diecezji Ełckiej i IPN w Białymstoku serdecznie zapraszają wszystkie osoby zainteresowane ciekawą lekcją historii na kolejny „Przystanek Historia”.  Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie męczeńska śmierć ks. Stanisława Suchowolca.

25 stycznia 2018 r. o godz. 19.00 – w sali konferencyjnej Centrum (budynek kurii biskupiej w Ełku) odbędzie się projekcja filmu pt.: „Kroniki zapowiedzianej śmierci: Panowie ze Służby Bezpieczeństwa” poświęcona ks. Stanisławowi Suchowolcowi, kapelanowi podlaskiej „Solidarności”, zamordowanego przez tzw. „nieznanych sprawców”. 

Program „Kroniki zapowiedzianej śmierci” w reżyserii Piotra Lidki, to opowieść o losach księży: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha, którym za walkę o wolną Polskę, w przededniu przełomu, przyszło zapłacić najwyższa cenę. W odcinku Panowie ze Służby Bezpieczeństwa przedstawiona została sylwetka ks.Stanisława Suchowolca. Kapelan ten dbał o pamięć o księdzu Jerzym Popiełuszcze, opiekował się także jego rodzicami. Między innymi ze względu na to SB cały czas go obserwowała. 30 stycznia 1989 roku, w mieszkaniu na plebanii przy kościele w Dojlidach znaleziono ciało 31-letniego księdza Stanisława Suchowolca. Śledztwo w tej sprawie umorzono, podając zaczadzenie jako oficjalną przyczynę śmierci duchownego. Jednak wersja ta wydaje się być mocno wątpliwa, gdyż śmierć młodego księdza poprzedziły kilkuletnie prześladowania go przez Służbę Bezpieczeństwa. Agenci słali anonimowe listy i nękali telefonami z pogróżkami. Rozpowszechniano także plotki o rzekomej nieuczciwości i pijaństwie duchownego. Ksiądz Suchowolec został kilkukrotnie pobity, a w sierpniu 1988 roku ktoś podpalił dom rodziców kapłana. Po latach pion śledczy IPN próbuje odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę stało się w styczniu 1989 roku na plebani w Dojlidach. 

Projekcję filmu poprzedzi wprowadzenie związane tematycznie z kolejnym „Przystankiem Historia”.

Przystanki odbywają się w ostatni czwartek miesiąca i trwają ok. 90 min. Serdecznie zapraszamy.

plakat do pobrania: zapr. 25 I 2018