Augustów: „Zaczerpnij ze Źródła” – Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej

Pod hasłem „Zaczerpnij ze Źródła”, w sobotę odbył się tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej. Tym razem  gospodarzem spotkania był Augustów. Ze względu na obostrzenia sanitarne spotkanie młodych dobyło się w dwóch wymiarach – wirtualnym i realnym. Spotkaniu towarzyszyły świadectwa, modlitwa, katecheza oraz Msza Święta, której przewodniczył ks. kan. Wojciech Jabłoński, proboszcz parafii NSJ w Augustowie.

Msza Święta w augustowskiej bazylice była centralnym punktem obchodów Diecezjalnego Dnia Młodzieży, który w tym roku w dużej części dobywał się online. Młodzież zaproszona była do duchowej łączności poprzez transmisję za pomocą kanału DM Genezaret na portalu YouTube oraz za pośrednictwem Facebooka. W bazylice obecna była replika krzyża Światowych Dni Młodzieży, który towarzyszy diecezjalnym spotkaniom już od kilku lat.

„Zaczerpnij że  źródła” – to hasło dnia oraz tytuł konferencji, która wprowadziła młodzież w spotkanie. Słowo głosił ks. Artur Hałucha. „Każda studnia ma swoje tajemnice. Tutaj, przy której stoję cembrowina ma metr wysokości. Jest to studnia głębinowa. I tajemnicą tej studni jest to, że jest tutaj woda – taka woda, która jest potrzebna do życia. Dzisiaj Jezus mówi o innej wodzie i o większej tajemnicy niż ta zwykła woda. Wejdź w tę tajemnicę, zaczerpnij ze Źródła!” – zachęcał prelegent.

Młodzi mogli zobaczyć jak Jezus działa w życiu Ewy – studentki, która podzieliła się swoim życiem, a także Gabriela i Jacek odpowiedzieli, kim jest dla nich Jezus.

W par. NSJ w Augustowie reprezentacja młodych wzięła udział w Mszy św. sprawowanej w intencji młodzieży. Przewodniczył jej ks. kan. Wojciech Jabłoński, proboszcz augustowskiej bazyliki.

W przekazanych do młodzieży słowach, bp Jerzy Mazur skierował zachętę do zaproszenia Jezusa do swojego życia, aby nadać swojemu życiu inne, lepsze znaczenie: „Jednoczy nas Chrystus. On do nas mówi „Wstań”. Słuchajmy Go. Kto wprowadzi Chrystusa do swojego życia nie straci niczego. Niczego, absolutnie niczego z tego, co czyni życie wolnym  pięknym i wielkim”.  Tłumaczył, że „pić wodę żywą oznacza karmić się Słowem Bożym, żyć zgodnie z przykazaniami i żyć w łączności z Duchem Świętym. Woda, którą nam daje Jezus staje się źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu. On czeka przy wielu studniach. Szuka nas, bo każdemu ma wiele do powiedzenia”.

Podczas Mszy zebrani dziękowali również za dar powołania Misyjnego ks. Arkadiusza Dardzińskiego, które we wrześniu wyleci na misje do Tanzanii.

W czasie Diecezjalnego Dnia Młodzieży został także zainagurowany Ełcki Wolontariat Misyjny.

„Od kilku lat widzimy wzrost zainteresowania młodych ludzi misjami i pragnieniem wyjazdu do krajów misyjnych w roli wolontariuszy. Jest to zapewne także owoc zorganizowanych w naszej diecezji Kongresów Misyjnych. Wychodząc naprzeciw takim zapotrzebowaniom pragniemy w naszej diecezji zorganizować wolontariat misyjny” – mówił ks. Krzysztof Karski, dyrektor Wydziału Misyjnego Diecezji Ełckiej.

„Wszystko miało być inaczej. Mieliśmy spędzić ten dzień w Augustowie, w licznym gronie, razem! Okazało się, że spędzimy go najpierw w domach przy ekranach komputerów a potem w swojej małej, parafialnej wspólnocie. A mimo to było najpiękniej! Czas przygotowań to ciągłe myślenie o tym jak dotrzeć do jak największej ilości Młodych. Od dawna skupialiśmy się na fragmencie Ewangelii, w której Jezus spotyka się z Samarytanką przy studni i codziennie odkrywaliśmy to Słowo na nowo. I to Słowo chcieliśmy nieść i nim się dzielić z innymi tego dnia. Dzięki tej formie spędzenia tego dnia mogłam jeszcze bardziej skupić się na Panu Bogu. W zaciszu domu, podczas spotkania z Nim w Eucharystii i Adoracji, mając świadomość, że chociaż osobno z całą diecezją jesteśmy RAZEM i wszyscy czerpiemy z tego samego Źródła, Źródła Wody Żywej! Chwała Panu za Dzień Młodzieży i cały okres przygotowań! Jestem pewna, że w moim życiu wyda obfite owoce!” –  tak o powiedziała Klaudia

Ten dzień spotkań zakończyły adoracje, w których młodzież mogła uczestniczyć w swoich parafiach. Dodatkowo, w sobotę w Piszu i Gołdapi młodzież spotkała się na wspólnych obchodach dnia młodzieży. Przedłużeniem spotkania młodych były niedzielne Msze św. w parafiach, do udziału i zaangażowania w których młodzież została zaproszona. Wszystkie materiały z tego dnia dostępne są na kanale DM Genezaret na portalu YouTube.

mz, rr

 

 

 

 

fot. parafia NSJ Augustów