Bp Jerzy Mazur: Jako policjanci stajecie się znakami sprzeciwu wobec zła

W piątek, 27 lipca 2018 r. w Ełku na Placu Jana Pawła II, odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Uroczystość poprzedziła Msza św. w katedrze pw. św. Wojciecha, której przewodniczył  bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Uczestnicy modlili się w intencji środowiska policyjnego. Policjanci ufundowali kielich i ornat, które Biskup Ełcki zobowiązał się przekazać ełckim kapłanom pracującym na misjach w Boliwii.

Zwracając się do policjantów w homilii biskup mówił: „Jako policjanci stajecie się znakami sprzeciwu wobec zła, które chce zakłócić harmonijne funkcjonowanie społeczeństwa, jego życie w pokoju. Stajecie w obroni wyższych wartości i jesteście tez znakiem sprawiedliwości. Wasza praca też jest służbą. I nie bójmy się mówić o tej służbie w kategoriach ewangelicznych. Jako biskup zachęcam, aby nie oddzielać tej służby od Ewangelii, ale jako wierzący policjanci, sprawujcie swoją służbę z Chrystusem. Św. Paweł wyraźnie mówi, że żadna dziedzina ludzkiego życia nie powinna być oddzielona od Boga” – mówił bp Mazur.

Sztandar Komendy Powiatowej w Ełku ze względu na obowiązujące przepisy został poświęcony na Placu Jana Pawła II. Bp Jerzy Mazur odnosząc się do widniejącego na sztandarze napisu życzył funkcjonariuszom: „Niech te słowa  : „Bóg, Honor i Ojczyzna” mają dla was wszystkich wielką wartość i znaczenie. Niech słowo „Bóg” – przypomina, że jest On naszym Stworzycielem i Zbawicielem. Słowo „Honor”, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Niech słowo „Ojczyzna” – przypomina wszystkim pokoleniom, że jest ona naszą matką ziemską, którą winniśmy kochać” – wyjaśniał biskup.

Oficjalnego powitania zgromadzonych na uroczystościach Święta Policji dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, insp. Tomasz Klimek. „Sztandar, który będzie dzisiaj wręczony Komendzie Powiatowej Policji w Ełku, będzie przypominał służącym tu policjantom historię i tradycję polskiego narodu. Będzie alegorią honoru i męstwa oraz oddania w służbie drugiemu człowiekowi. Będzie symbolem otaczanym czcią. Sztandar to dowód zaufania i poparcia, którym społeczeństwo obdarza policjantów. Jest wyrazem najwyższego uznania dla służb, pracy, osiągnięć i dokonań” – mówił komendant.

Podczas uroczystości poświęcenia i przekazania Sztandaru Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński zwrócił uwagę na szereg podejmowanych działań, aby w Polsce było bezpiecznie i by Policja miała narzędzia do pełnienia swojej służby. „To dzięki waszemu profesjonalizmowi, dzięki waszej dobrej służbie, determinacji, dzięki etosowi polskiego policjanta, który ma praktyczne wymiary, Polacy czują się bezpiecznie i są bezpieczni. Dzięki dobrej pracy całej formacji przestępczość w Polsce spada. Policja ma być przyjazna uczciwym ludziom, a dla przestępców groźna” – podkreślał Sekretarz Stanu w MSWiA.

Zwracając się do policjantów p. Jarosław Zieliński mówił: „Macie świetne tradycje z okresu międzywojennego, wojny i okupacji. Macie za sobą bohaterstwo waszych przodków w walce o wolność i niepodległość Polski. Nawiązujcie do tego bohaterstwa, do tego etosu służby ludziom”.

„Niech ten sztandar doda blasku naszym mundurom, abyśmy nosili je z podniesioną głową. Niech będzie obecny zarówno podczas świat państwowych jak i kościelnych i skupia  wokół siebie jak największą  ilość funkcjonariuszy i osób, którzy z poświęceniem służą na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku. Niech motywuje nas do działania i pracy, byśmy stawali się lepszymi ludźmi” – mówił komendant powiatowy mł. insp. Paweł Szyperek

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda nadał odznaczenia za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych w służbie państwa 23 funkcjonariuszom i pracownikom z garnizonu warmińsko-mazurskiego. Powiatowa Komenda Policji w Ełku jest czwartą pod względem wielkości jednostką policji w garnizonie warmińsko–mazurskim.

Patronat nad uroczystością objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Od godziny 11:00 na Placu Jana Pawła II w Ełku można było obejrzeć sprzęt policyjny wykorzystywany w codziennej służbie policjantów.

mr