Bp Jerzy Mazur: Polsko, uwierz w swoją wielkość

– Uwierzmy w naszą wielkość. Przypomnijmy sobie, a także młodzieży i dzieciom słowa św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”. Ojczyzna podobnie jak każda inna wartość musi kosztować. To, co jest tanie i nic nie kosztuje, nie stanowi wartości – mówił bp Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy św. jubileuszowej w ełckiej katedrze.

Na główne uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości, które rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura licznie przybyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, Senator RP Małgorzata Kopiczko, posłowie, delegacja z niemieckiego Nettetal, miasta partnerskiego, seminarzyści, kapłani z ełckich parafii oraz ełczanie.

W homilii biskup podkreślał, że święto odzyskania Niepodległości przez Polskę jest hołdem składanym tym wszystkim, którzy podjęli się odbudowywać Ojczyznę i zmagali się o wolność i suwerenność Polski. – Nasza Ojczyzna od chrztu Mieszka I budowała życie społeczne, rodzinne na trwałym fundamencie, na Ewangelii, na prawdzie, na miłości Boga i bliźniego. Dlatego, że ten fundament był solidny, to nawet niewola przez 123 lata nie zniszczyły naszych rodaków, bo oni nigdy nie stracili pamięci, nie stracili nadziei, która wypływała z wiary w Boga. Oni nigdy nie dali się złamać i nigdy nie zapomnieli kim są – mówił biskup ełcki.

Na zakończenie biskup życzył uczestnikom: – oby w nas było pragnienie Polski wspaniałej, wielkiej, budującej swą przyszłość na prawdzie, miłości. Polski, która kroczy pod sztandarem: Bóg- Honor- Ojczyzna.

Po wspólnej Eucharystii w patriotycznym pochodzie wraz ze sztandarami uczestnicy  przeszli pod Ratusz, gdzie został odsłonięty mosiężny pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został wykonany przez artystę, Grzegorza Ulanowskiego z Wrocławia. Poświęcenia pomnika dokonał bp Jerzy Mazur. Akcentem ekumenicznym było odmówienie przed pomnikiem Marszałka modlitwy o pokój i jedność przez przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej, Kościoła grekokatolickiego oraz protestanckiego.

Do zgromadzonych bardzo licznie ełczan słowo skierował Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Dzisiaj Polska to nie tylko granice, to nie skrawek ziemi, to nie tylko krainy geograficzne, ale Polska to naród, to tożsamość, Polka to my – ełczanie. Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce, ale mamy ogromny dług wdzięczności wobec wielkich synów naszej Ojczyzny. Ten dług wdzięczności możemy spłacać naszą codzienną pracą, działalnością społeczną, zawodową, pamiętając jak wiele kosztowało Polskę odzyskanie Niepodległości – mówił prezydent Ełku.

Po odczytaniu apelu poległych przedstawiciele władz oraz delegacje szkół i środowisk społecznych, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożyły kwiaty.

Świętowanie jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości miało również artystyczną formę przez koncerty, warsztaty taneczne oraz pokaz  broni i uzbrojenia żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1914 – 1939.

mr

Uroczystości jubileuszowe w Suwałkach, z udziałem bpa. Jerzego Mazura