Bp Mazur: Wy-CHORZY, Jesteście silni i mocni, jak Jezus na krzyżu.

Jesteście silni i mocni, jak Jezus na krzyżu, wy jesteście skarbem Kościoła – mówił dziś bp. Mazur w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku. Chorzy, ich opiekunowie, lekarze i pielęgniarki, kapelani ełckich szpitali, modlili się podczas Mszy św. im poświęconej, pod przewodnictwem ordynariusza ełckiego.

Dziś, Maryja widząc nasze kłopoty, problemy, trudności, choroby, idzie z tym do swojego Syna, bo jest o nas zatroskana i pragnie prawdziwego szczęścia.” – mówił bp Mazur. „Ona zawsze prowadzi nas do Jezusa i mówi: czyńcie cokolwiek powie wam mój syn.” – dodał.

Ordynariusz podkreślił niezastąpioną rolę wiary, miłosierdzia i nadziei w życiu człowieka chorego, w procesie jego uzdrawiania. „Kiedy wpatrujemy się w to wszystko, co Bóg dokonuje w naszym życiu, powinno ciągle być w nas to wielkie zdumienie, przede wszystkim Jego łaską i miłosierdziem.” – podkreślił hierarcha.

Bp Mazur zachęcał zebranych do troski o chorych, cierpiących. Apelował, aby poświęcać im wiele czasu, troski i uwagi, aby dostrzec w cierpieniu aspekt powołania. „Dziś jesteśmy blisko was, waszych rodzin, tych, którzy opiekują się wami i was leczą. Dziś wspólnie zastanawiamy się nad sensem i istotą cierpienia.” – mówił biskup.

Bóg dopuszczając chorobę, chce, aby w człowieku powstało większe dobro, by objawiła się Jego chwała i człowiek znalazł się bliżej nieba. „Jeśli przyjmiemy cierpienie jako bezcenne narzędzie współpracy w realizacji Bożego planu zbawiania, to ono stanie się narzędziem uświęcenia i wypraszania potrzebnych łask dla innych.”– apelował bp Mazur. „W samym cierpieniu nie ma zbawienia, ale ono staje się nim, kiedy je przeżywam z Jezusem ukrzyżowanym.”- dodał.

Choroba nie jest przekleństwem, ale swego rodzaju łaską – mówił bp Mazur namawiając do ofiarowywania swoich cierpień jako darów duchowych w dowolnej intencji.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku listem do kard. Fiorenzo Angeliniego, pierwszego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Papież postanowił, że obchody tego dnia będą miały miejsce we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku, z racji ich 25-lecia, odbędą się w Lourdes, jako obchody nadzwyczajne.

ks. KZ