Bp Mazur w Boże Ciało w Ełku: Chrystus żyje!

Główne uroczystości Bożego Ciała w diecezji ełckiej rozpoczęły się Mszą św. na Placu św. Jana Pawła II, której przewodniczył bp Jerzy Mazur. „Chrystus żyje! Prośmy Ducha Świętego aby nas umocnił, abyśmy jeszcze bardziej uwierzyli w realna obecność Jezusa Chrystusa obecnego pod postacią chleba i wina”- mówił ordynariusz ełcki. Homilię wygłosił goszczący w Ełku ghański duchowny, bp Mathew Kwasi Gyamfi, biskup Sunyani. Biskupowi z Ghany towarzyszyli ojcowie werbiści: o. Franciszek Kowal SVD, obecnie pracujący w Chorwacji i o. Andrzej Danilewicz SVD.

W homilii bp Gyamfi wzywał do modlitwy za kapłanów szczególnie w czasie kryzysu którym Kościół jest obecnie doświadczany: „W ten szczególny dzień przybywam do was z bardzo mocną i konkretna prośbą abyście modlili się za swoich kapłanów. Bez kapłanów nie będzie Eucharystii, bez kapłanów Ewangelia nie dotrze aż po krańce świata. Dlatego w taki dzień jak dziś, gdzie przychodzimy do Jezusa aby wyrazić nasze obawy lęki, radości to wszystko co jest w naszych sercach, przynieśmy też swoich kapłanów, przedstawiajmy ich Jezusowi Chrystusowi obecnemu na ołtarzach”.

„Nie zdradzajcie Kościoła, nie uciekajcie z  Niego. Nie zdradzajcie też swoich kapłanów, mimo ich słabości i grzechów. Potrzebujecie być tutaj, wewnątrz Kościoła swoją mocną, wielką wiarą. To dzięki kapłanom właśnie, Jezus może być obecny w najdalszych zakątkach świata. Dzięki polskim misjonarzom, którzy przybyli do Afryki, do mojego kraju do Ghany, poznaliśmy realna obecność Jezusa w Eucharystii. To dzięki kapłaństwu umacniany jest Kościół aż po dzień dzisiejszy” – apelował ghański duchowny.

Bp Gyamfi przestrzegał przed zafałszowanym obrazem kapłaństwa pokazywanym przez niektóre media:  „Nikt nie zaprzecza, że jest niewielka grupa kapłanów, którzy popełniają błędy, grzeszą,  ale media i niektóre grupy osób próbują to przedstawić w taki sposób, aby zohydzić obraz kapłaństwa. Tak działają i próbują to pokazywać, żebyśmy odnieśli wrażenie, że grzechy i zawinienia popełnione przez niewielki odsetek kapłanów dotyczą większości duchownych a nie małej grupy”.

Ofiary złożone w tym dniu zostały przeznaczone na potrzeby Kościoła w Ghanie.

Po Mszy św. w procesji Bożego Ciała licznie zgromadzeni wierni przeszli ulicami Ełku, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. W procesji uczestniczył także bp Mathew Kwasi Gyamfi, dając tym samym świadectwo swojej wiary.

Duchowni w krótkich słowach, po czytanych Ewangeliach pogłębiali tajemnicę Eucharystii, przybliżali sens trwania w jedności z Chrystusem. Odnosząc się do działania Ducha Świętego w Kościele, zachęcali wiernych do odkrywania daru Eucharystii jako znaku miłości Jezusa Chrystusa. Nie zabrakło także nawiązania do 20-lecia wizyty Jana Pawła II w diecezji ełckiej.

Przy ostatnim ołtarzu, bp Jerzy Mazur wyrażając wdzięczność wiernym za świadectwo jakie dali poprzez bardzo liczne uczestnictwo w uroczystościach Bożego Ciała, zachęcał do odważnego kroczenia z Chrystusem. „Chrystus żyje i pragnie byś ty żyła, abyś ty żył! On jest źródłem naszej nadziei, miłości, pokoju, radości, prawdziwego szczęścia.  Żyjmy w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym, Eucharystycznym i niech nas wspomaga i umacnia swoim błogosławieństwem. Odwagi, Bóg jest z Wami! Przyszłość należy do was. Idźcie w przyszłość razem z Jezusem i Maryją. Prośmy Ducha Świętego aby nas umocnił, abyśmy jeszcze bardziej uwierzyli w realna obecność Jezusa Chrystusa obecnego pod postacią chleba i wina. Prośmy Jezusa aby nie tylko wszedł do naszych serc, ale także do naszych rodzin, domów, miejsc pracy, miejsc gdzie przebywamy” – mówił bp. Mazur.

Jak mówi ksiądz Jacek Uchan z Ełckiej Kurii Diecezjalnej, święto ma ogromną tradycję, symbolikę, a uczestnictwo w procesji jest wyrazem wiary: „Jest to odwołanie, że realnie w Najświętszym Sakramencie jest sam Jezus Chrystus. Uroczystość Bożego Ciała jest taką sposobnością, żeby na zewnątrz poza budynkiem sakralnym dać świadectwo tej wiary. Uczestnicząc w procesji Bożego Ciała, takie świadectwo dajemy”.

Ołtarz pierwszy przygotowała parafia pw. Chrystusa Sługi, drugi parafia pw. Opatrzności Bożej, trzeci par. pw. św. Tomasza Apostoła, czwarty parafia NSJ w Ełku. We wszystkich parafiach diecezji odbyły się procesje ulicami jako wyraz wiary i czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie.

W wigilie Bożego Ciała w Ełku po raz pierwszy zorganizowano Wieczór Uwielbienia, poprzez który ełczanie przygotowali się do dzisiejszej uroczystości. Była adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólny śpiew, modlitwa i czuwanie. Spotkanie nie odbyło się w kościele a w ełckim amfiteatrze. Jak mówi ksiądz Adrian Sadowski, z ełckiej katedry, „ważne jest, żeby wyjście z Chrystusem Eucharystycznym na ulice miasta było nie tylko historycznym zwyczajem, ale głębokim, duchowym przeżyciem”. „Chcieliśmy adorować żywego Pana Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie” – dodaje ksiądz Piotr Paliwoda, który wraz z księdzem Sadowski poprowadzili wspólną modlitwę. Wieczór Uwielbienia zakończył Apel Jasnogórski.

rr