„By nikt nie czuł się samotny” – Wigilia Caritas w Ełku

22 grudnia 2019 r. w Centrum Administracyjno-Pastoralnym w Ełku Caritas Diecezji Ełckiej przygotowała Wigilię. Wzięli w niej udział podopieczni Caritas, m.in. mieszkańcy Schroniska św. Ojca Pio, Domu Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej, osoby niepełnosprawne, seniorzy, uczestnicy różnych projektów, wolontariusze i pracownicy ełckiej Caritas. Gości było więcej niż się spodziewano, dlatego w trakcie Wigilii dostawiono kolejny stół.

Wśród zgromadzonych osób bezdomnych, ubogich, samotnych i pragnących przeżyć świąteczną atmosferę we wspólnocie nie zabrakło przedstawiciela sponsora – Pana Roberta Chmielewskiego, Dyrektora Hali Sprzedaży Selgros cash&carry w Białymstoku. Swoją obecnością zaszczycili nas również Mirosław Hołubowicz – Wiceprezydent Miasta Ełku, mł. insp. Jarosław Werla – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ełku, Anna Rudzińska – kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także przedstawiciele mediów.

Przygotowany stół z potrawami wigilijnymi i opłatkami pobłogosławił ks. Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas diecezji Ełckiej. Przypomniał on zgromadzonym, że Chrystus narodził się w ubóstwie betlejemskiej groty. Życzył, „żeby nikt nie czuł się samotny, pozostawiony w swojej biedzie, ale zawsze znajdowały się bratnie dusze, które będą wyciągały rękę z pomocą”. Wszyscy uczestnicy Wigilii przełamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Wspólnie śpiewano kolędy przy akompaniamencie gitary. Oprócz potraw przygotowano również paczki dla przybyłych gości.

Wigilijne spotkania dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn pozbawieni są świątecznego stołu i rodzinnej atmosfery, Caritas organizuje co roku. W tym roku Ełk, razem z innymi 27 miastami, znalazł się na mapie miast, w których diecezjalne Caritas zorganizowały wspólny, ciepły posiłek wigilijny w sumie dla ponad 10 tys. osób. Głównym partnerem akcji była ogólnopolska sieć hal handlowych Selgros Cash&Carry.

ks. dr Ryszard Sawicki