Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

1 Maja 21
11-610 Pozezdrze
Telefon: (87) 427-90-19

Rys historyczny: Wieś Pozezdrze założona została 21 czerwca 1543 r. i początkowo należała do parafii w Kruklankach. W 1886 r. powstała w Pozezdrzu parafia luterańska. Kościół w Pozezdrzu zbudowano w 1891 r. Kościół został zniszczony pociskami artylerii 2 lutego 1915 r. Świątynię odbudowano w 1923 r. W 1946 r. powstała tu parafia katolicka, a kościół otrzymał tytuł św. Stanisława Kostki. Parafię erygował 1 kwietnia 1962 r. Ks. Bp Tomasz Wilczyński, Biskup w Olsztynie. Dnia 11 stycznia 2004 r. świątynia została konsekrowana przez Ks. Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego.

Wyposażenie: kościół zbudowany z czerwonej cegły, bez stylu, w kształcie nieregularnego ośmioboku, pokryty dachówką. Ołtarz głowny wykonany jest z marmuru i umieszczony w ścianie nastawy ołtarzowej. W centralnym miejscu nastawy zawieszony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Po obu stronach tabernakulum umieszczone są figury modlących się aniołów. W prezbiterium po prawej stronie ołtarza na ścianie znajduje się obraz ze Zwiastowaniem NMP, po lewej: obraz przedstawiający Zdjęcie Chrystusa z Krzyża.

Odpust: św. Stanisława Kostki - 18 września

Księgi parafialne: od 1948 r.

Plebania: Budynek murowany, zbudowany pod koniec XIX w. z pomieszczeniami mieszkalnymi i kancelaria parafialną.

Cmentarz: Cmentarz komunalny w Pozezdrzu

Msze Święte: