Cykl warsztatów: Stolica Mazur stolicą sztuki na 100 Lat Niepodległej. Przystanek Sztuka.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA CYKL WARSZTATÓW

STOLICA MAZUR STOLICĄ SZTUKI NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ. PRZYSTANEK SZTUKA.

SPOTKANIE Z REŻYSEREM KRZYSZTOFEM LANGIEM

8 października 2018 roku, godz. 10.30

 Centrum Oświatowo Dydaktycznym Diecezji Ełckiej(Plac Katedralny 1, 19-300 Ełk)

CENTRUM OŚWIATOWO DYDAKTYCZNE DIECEZJI EŁCKIEJ organizuje dla młodzieży i nauczycieli specjalistycznych warsztatach z zakresu wiedzy o kulturze i sztuce. Proponowane przedsięwzięcie dotyczy szerokiej gamie tematów z obszaru kultury i sztuki, które realizowane będą w Centrum Oświatowo Dydaktycznym w Ełku, dedykowane młodym mieszkańcom Ełku. Pragniemy w ten sposób zaprezentować Ełk nie tylko jako STOLICĘ MAZUR, ale również jako STOLICĘ KULTURY, gdzie młodym stworzymy doskonałe warunki do rozwoju w dziedzinach sztuki, a sposób szczególny w dziedzinach filmu i aktorstwa.

Tematy warsztatów będą opiewać wokół 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poprzez kulturę, a sposób szczególny poprzez film pragniemy młodzież przybliżyć do historii. Zostaną pokazane filmy, teatr telewizji, które przedstawiają postać Marszałka Piłsudskiego m.in teatr telewizji pt. „Marszałek” reż. Krzystofa Langa. Młodzież stworzy pomysł na film o tematyce niepodległościowej oraz będzie mogła wcielić się w żołnierza podczas warsztatów aktorskich. Warsztaty prowadzić będą osoby doświadczone i obeznane w środowisku twórczym m.in producenci filmowi, aktorzy, reżyserzy. Będą to osoby znane z dużego ekranu, które w swojej twórczości odwołują się często do Polskiej Historii, pracujące przy znanych produkcjach, idole młodzieży, co przyczyni się do większego zainteresowania warsztatami. Prowadzone przez nich zajęcia mają na celu zainspirować i zainteresować różnymi dziedzinami sztuki oraz zachęcić do poznania Polskiej Historii.

Krzysztof Lang – reżyser, scenarzysta, producent

Ur. 1950r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku reżyserii telewizyjno-filmowej. W 1980r. zrealizował film dyplomowy pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. Po studiach był członkiem Zespołu Filmowego „X” pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. W latach 1982-1987 był zatrudniony na etacie reżysera w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Prowadzi firmę producencką TFT sp. z o.o. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jest reżyserem filmów fabularnych, dokumentalnych jak również teatrów telewizji i seriali. Najważniejsze filmy fabularne to „Papierowe małżeństwo” (1991), „Prowokator” (1995), „Strefa ciszy” (2000), „Śniadanie do łóżka” (2010), „Słaba Płeć?” (2015), „Ach śpij kochanie” (2017). Filmy dokumentalne to „Proces” (1990), „Powstanie Warszawskie 1944” (1994). Seriale fabularne – „Prawo miasta” (również produkcja), „Fala zbrodni”, „Magda M”, „Komisarz Alex”. Jest reżyserem docusopu o policji pt. „Prawdziwe psy”. Jako reżyser teatralny  pracował m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie – „Koniec początku” – oraz w Teatrze Łuny w Moskwie – „W obłokach miłości”, twórca teatrów telewizji m.in. „Marszałek” (2017). Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.