Członkowie Polskiego Związku Niewidomych z Ełku na pielgrzymce do Włoch i audiencji Ojca Świętego Franciszka

W dniach 18-27 sierpnia 2018r. grupa osób niewidomych i słabowidzących z diecezji ełckiej, wraz z opiekunami, udała się do Włoch. Pielgrzymka ta została zorganizowana przez Alicję Bielecką – prezesa zarządu koła Polskiego Związku Niewidomych w Ełku. Pielgrzymom towarzyszył ks. dr Ryszard Sawicki – diecezjalny duszpasterz osób niewidomych i słabowidzących.

Pierwszym miastem na pielgrzymkowej trasie była Padwa, gdzie zwiedzaliśmy m.in. Bazylikę św. Antoniego, plac miejski ze słynnymi posągami i uniwersytet, gdzie studiowało wielu wybitnych Polaków, np. Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik. Kolejnego dnia udaliśmy się do Wiecznego Miasta, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w Domu Pielgrzyma ks. Orione dla osób niepełnosprawnych.
21 sierpnia uczestniczyliśmy w audiencji generalnej Ojca Świętego Franciszka, która odbyła się w auli św. Pawła VI. Było to niezwykłe przeżycie i doświadczenie ogromnej łaski spotkania się z następcą św. Piotra. Po zakończonej audiencji Papież podszedł do sektora dla osób niepełnosprawnych, przywitał się z nami i udzielił indywidualnego błogosławieństwa. Pielgrzymi nie kryli radości i łez wzruszenia, jakie towarzyszyły im jeszcze bardzo długo.

Przewodnik zaprowadził nas do Muzeów Watykańskich, Kaplicy Sykstyńskiej i Bazyliki św. Piotra z grobem św. Jana Pawła II. Kolejne dni upływały nam bardzo szybko na zwiedzaniu m.in. Bazyliki św. Pawła za murami, Bazyliki św. Jana na Lateranie, Bazyliki Matki Bożej Większej, Koloseum, Placu Navona, Fontanny di Trevi, schodów hiszpańskich i wielu innych zabytków antycznego miasta.

Program naszego pielgrzymowania obejmował także inne ważne miejsca we Włoszech, m.in. Bazylikę św. Franciszka w Asyżu, Opactwo Benedyktyńskie na Monte Casino wraz z Polskim Cmentarzem Wojennym, Bazylikę św. Marka w Wenecji.

Codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii, uwielbialiśmy Boga modlitwą i wspólnym śpiewem, który szybko zintegrował naszą grupę. Dziękuję wszystkim za udział i za wspólną modlitwę.

ks. Ryszard Sawicki