Diakoni z Ołtarzewa z wizytą w Diecezji Ełckiej

W dniach 11-13 lutego na zaproszenie księdza biskupa Adriana Galbasa SAC odwiedziliśmy Diecezję Ełcką. Była to doskonała okazja do integracji z naszymi rówieśnikami w formacji – diakonami z Seminarium w Ełku. Wymienialiśmy się doświadczeniami życia w naszych Seminariach, znajdowaliśmy elementy wspólne, jak i różnice, dzieliliśmy się przeżywaniem ostatniego etapu przygotowań do święceń prezbiteratu, jak również rozmawialiśmy o historii naszych powołań. Spotkaliśmy się z wielką serdecznością i otwartością ełckich Diakonów, za którą jesteśmy ogromnie wdzięczni.

12 lutego odbyliśmy pielgrzymkę do Sanktuariów w Studzienicznej i Sejnach, jak również odwiedziliśmy klasztor w Wigrach. Podróż rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu siostry Blanki, która wprowadziła nas w historię Szlaków Papieskich na terenie Diecezji Ełckiej, oraz zapoznała nas z ich ideą. Następnie w Kaplicy Matki Bożej w Studzienicznej ks. Przemysław Podlejski SAC, wicerektor naszego Seminarium, odprawił Mszę świętą. Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem były Sejny. W obu Sanktuariach posługujący tam kapłani zapoznali nas z ciekawą historią tych miejsc i wciąż rozwijającym się kultem. Z Sejn pojechaliśmy do klasztoru na Wigrach, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z historią przybycia w te okolice kamedułów, historią jego powstania, pobytu świętego Jana Pawła II, jak również zjeść pyszny obiad zakończony kawą lub herbatą „kamedulską”. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Księżom ze Studzienicznej, Sejn i Wigier za bardzo życzliwe przyjęcie, jak również diakonowi Tomaszowi Zajkowskiemu za towarzyszenie nam przez cały dzień i nawigowanie naszej podróży. Wieczorem spotkaliśmy się wraz z całym Seminarium w Ełku na wspólnej pizzy, a następnie wszyscy diakoni udali się z wizytą do księdza biskupa Adriana.

W czwartkowy poranek w oratorium ełckiego Seminarium ksiądz biskup Adrian odprawił dla nas, swoich współbraci, Mszę świętą, a następnie udaliśmy się do domu biskupiego na spotkanie z księdzem biskupem Jerzym Mazurem SVD, ordynariuszem Diecezji Ełckiej.

Bardzo dziękujemy księdzu biskupowi Adrianowi za inicjatywę i zaproszenie, dzięki któremu mogliśmy poznać wiele ciekawych osób i miejsc. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku za gościnę i życzliwość, w sposób szczególny ełckim Diakonom, za poświęcony czas i oczywiście zapraszamy z rewizytą do Ołtarzewa!

Dk. Jan Jabłuszewski SAC

Wyższe Seminarium Duchowne Księży Pallotynów w Ołtarzewie