O diecezji

Ojciec Święty Jan Paweł II bullą „TOTUS TUUS POLONIAE POPULUS”, z dnia 25 marca 1992 roku, dokonał reorganizacji diecezji i prowincji kościelnych w Polsce: utworzył nowe diecezje i metropolie, potwierdził już istniejące, określił granice wszystkich diecezji i ich przynależność metropolitalną” – donosi dekret Nuncjatury Apostolskiej z dnia 25 marca 1992 r. o ustanowieniu i określeniu granic nowych diecezji i prowincji kościelnych w Polsce oraz przynależności metropolitalnej poszczególnych diecezji. Pierwszym Biskupem Ełckim został bp Wojciech Ziemba.

Diecezja Ełcka Liccanen(sis) – więcej informacji

Stolica Diecezji: Ełk

Katedra: Kościół p.w. Św. Wojciecha w Ełku

Konkatedry: Kościół p.w. NMP Matki Kościoła w Gołdapi, Kościół p.w. Św. Aleksandra w Suwałkach

Dekanaty:
Biała Piska, Ełk, Filipów, Giżycko, Gołdap, Mikołajki Mazurskie, Olecko, Pisz, Węgorzewo (z diecezji warmińskiej);
Augustów-Wschód, Augustów-Zachód, Lipsk, Sejny, Suwałki-Południe, Suwałki-Północ, Rajgród (z diecezji łomżyńskiej).

Dotychczasowa Kapituła Kolegiacka w Gołdapi staje się Sambijską Kapitułą Konkatedralną w Gołdapi.

Patronowie: – Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła; – św. Wojciech Biskup i Męczennik; – św. Brunon Bonifacy Biskup i Męczennik

Błogosławieni z Diecezji Ełckiej:
Bł. Marianna BIERNACKA
Urodzona i ochrzczona w 1888 r. w Lipsku, k. Augustow. Aresztowana 1 lipca 1943 r; zginęła śmiercią męczeńską 13 lipca 1943 r. w Naumowiczach k. Grodna oddając życie za swoją synową, która była w stanie błogosławionym; Beatyfikowana 13 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Bł. Marianna Biernacka jest czczona szczególnie w Lipsku jako Patronka Teściowych.

Bł. S. Kanizja Eugenia MACKIEWICZ CSFN
Ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. Urodzona 27 września 1904 r. w Suwałkach. Ochrzczona w parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach, do zakonu wstąpiła 24 lipca 1933 r. Zginęła śmiercią męczeńską 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku; Beatyfikowana 5 marca 2000 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Bł. S. Sergia Julia RAPIEJ CSFN
Ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. Urodzona 18 sierpnia 1900 r. we wsi Rogożyn (parafia Lipsk). Do zakonu wstąpiła 25 grudnia 1922 r.

——————–

Ks Biskup Wojciech Ziemba zanotował:

„Dnia 25 marca 1992 roku o godz. 12-tej została podana do publicznej wiadomości decyzja Ojca Świętego o nowej administracji kościelnej w Polsce. W tym samym dniu, o godz. 18-tej, w katedrze ełckiej miało miejsce kanoniczne objęcie władzy w diecezji ełckiej przez jej pierwszego biskupa.

Powołanie nowych diecezji miało swoje uzasadnienie przede wszystkim ze strony duszpasterskiej: chodziło o usprawnienie funkcji duszpasterskiej i administracyjnej Kościoła. W wielu wypadkach decyzje te były od dawna oczekiwane. Utworzenie Wikariatu Biskupiego w Ełku, w ramach jeszcze diecezji warmińskiej, na czele którego został ustanowiony biskup pomocniczy diecezji warmińskiej bp Józef Wysocki – dawało pewne przesłanki do przypuszczeń, że w przyszłości można liczyć się z Ełkiem, jako stolicą nowej diecezji. Tak samo można interpretować powołanie do istnienia Sambijskiej Kapituły Kolegiackiej w Gołdapi z wyraźnym nawiązaniem do istniejącej od czasów Reformacji diecezji sambijskiej.

Rodzi się jednak pytanie: czy historia daje podstawy ku temu, aby można było zauważyć pewien proces zmierzający do utworzenia się regionu w tej części Polski, który wcześniej uzyskał samodzielność w ramach administracji państwowej jako województwo, a ostatnio został jakby potwierdzony przez utworzenie samodzielnej organizacji kościelnej jako diecezja?”