Diecezjalne dziękczynienie za plony w Pozezdrzu

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Pozezdrzu diecezja ełcka dziękowała za tegoroczne plony. Na diecezjalne dożynki z wielu miejscowości przyjechali rolnicy przywożąc wieńce dożynkowe oraz produkty pracy na roli: zboża, warzywa, owoce, chleb, miód, sękacze, potrawy regionalne.

Nie zabrakło obecności parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, seminarzystów i kapłanów. Gospodarzami tegorocznej uroczystości była parafia pw. Św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu, Urząd Gminy w Pozezdrzu oraz Ełcka Kuria Diecezjalna. Tegoroczne dożynki świętowano pod hasłem: „Z Maryją idźmy i głośmy dobroć Boga w darach ziemi”. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur.

Hierarcha podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Podkreślił dziękczynny charakter świętowania dożynek. „Gromadzi nas tutaj dziękczynienie za tegoroczne żniwa, za owoce ciężkiej pracy rolnika, plony pól, sadów, ogrodów. Za pośrednictwem Maryi, wyrażajmy Bogu Trójjedynemu wdzięczność, za wszystkie łaski, których doświadczamy. Za Jej pośrednictwem wypraszajmy boże błogosławieństwo w tym nowym roku w zasiewach, w trosce o plony dla wszystkich rolników i odpowiedzialnych za rolnictwo”- mówił.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowania i uświetnienie Diecezjalnych Dożynek oraz przybyłym diecezjanom, biskup apelował, aby nadal dbali o piękno przyrody i swoje małe ojczyzny. „Niech Bóg wam stokrotnie wynagradza, bo dokonujecie czegoś wspaniałego, czegoś wielkiego. Niech boże błogosławieństwo będzie z wami i wy bądźcie nadal takim błogosławieństwem dla siebie nawzajem. Niech to błogosławieństwo towarzyszy wam w waszej codziennej pracy, w tym zdążaniu do świętości” – podkreślał kapłan.

Ks. Wacław Iżbicki, duszpasterz rolników, kierując słowo do przybyłych gospodarzy, zwrócił uwagę na dar świętowania. „Pochylamy się dziś nad chlebem, by pomyśleć z szacunkiem o rolnikach z diecezji ełckiej. Należy się wam podziękowanie za to, że będziemy jeść chleb przez cały rok. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, co udało się z pól zebrać.  Jak ważne jest poświęcenie czasu na kontemplację i cieszenie się tym co zostało dobrze wykonane, współpracując w stwórczym dziele Boga. Świętowanie nie jest leniwym siedzeniem w fotelu, ani ucieczką od obowiązków. To czas na potrzebną refleksję i dziękczynienie” – mówił kapłan.

W homilii bp Kamiński podkreślił potrzebę współpracy z Bogiem. Zwrócił uwagę na postawę dziękczynienia, która nie powinna być uzależniona od wielkości obdarowania. „Zanika w nas poczucie wdzięczności wobec Boga.  Pewien model, zauważany w codziennym  życiu, charakteryzujący się pewną drapieżnością, dopominaniem się o swoje, sprawia, ze brakuje nam coraz bardziej takiej prawdziwie dziecięcej uległości i ufności wobec Boga. Zapominamy, że wszystko jest łaską!” –napominał hierarcha.

Kapłan wyraził też nadzieję, że rok szczególnie bogaty w uroczystości Maryjne ugruntuje w nas umiłowanie modlitwy różańcowej i przeżywania pierwszych sobót miesiąca. „Są sprawy do których powracamy nieustannie, bowiem stanowią fundament naszego pielgrzymiego czasu”- mówił.

Bp Kamiński zaapelował do władz o większą troskę w wspieraniu wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej.

Podczas Mszy św. zostały poświęcone ziarno na zasiew oraz chleby, którymi współcelebrujący kapłani podzielili się z uczestnikami uroczystości.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Mazur odnowił Akt Zawierzenia Diecezji Ełckiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Poprzez ten akt zawierzenia uczestnicy na nowo zobowiązali się do szczególnej troski o rodzinę, do obrony życia poczętego oraz zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Osoby szczególnie zaangażowane w krzewienie wiary na ziemi diecezji ełckiej zostały uhonorowane  przez bp. Jerzego Mazura. Proboszcz parafii Pozezdrze, ks. Krzysztof Karbowski został podniesiony do godności kanonika.

Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na wspólną agapę. Organizatorzy przygotowali także część artystyczną. Występ dziecięcego zespołu „Złote Nutki” z GOKiR Wilkasy był bardzo artystycznym i wesołym akcentem. Został także przeprowadzony konkurs na wieńce dożynkowe. W tym roku do konkurencji zgłoszono 47 wieńców. Jak powiedział bp Mazur, wszystkie są piękne i zasługują na pierwsze miejsce. Zabawy, konkursy i wspólne świętowanie trwało do późnych godzin.

Tradycja świętowania Diecezjalnych Dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Co roku wyznaczona parafia wraz z gminą otacza modlitwą oraz angażuje się w przygotowanie dziękczynienia rolników. Tym razem Matkę Bożą, świecę oraz różaniec, symbole Diecezjalnych Dożynek przejęły trzy parafie w Gołdapi, które wspólnie zorganizują przyszłoroczne diecezjalne święto plonów.

Wyniki konkursu  wieńców dożynkowych:

Kategoria: „ Korona Żniwna”

I miejsce – parafia Sterławki Wielkie

II miejsce – parafia Grabowo

III miejsce – parafia Krasnopol

 

Kategoria: „Pobożność Eucharystyczna”

I miejsce – parafia Orłowo

II miejsce – parafia Węgielsztyn

III miejsce – parafia NMP Matki Kościoła w Gołdapi

 

Kategoria: „Wieniec Tradycyjny”

I miejsce – Budzewo, parafia Budry

II miejsce – Pieczarki, parafia Pozezdrze

III miejsce – Sztabin – Stowarzyszenie Aktywny Sztabin

 

Kategoria: „Pobożność Maryjna”

I miejsce – Kalskie Nowiny, parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie

II miejsce – Wyłudy, parafia Pozezdrze

III miejsce – Bogaczewo, parafia Rydzewo Giżyckie

 

Kategoria: „Wieniec Dowolny”

I miejsce – parafia Rajgród,

Kleszczewo, parafia Rydzewo Giżyckie

II miejsce – Topiłówka, parafia Janówka,

parafia Pruska

III miejsce – parafia Klusy,

Węgorzewo, wieś Stulichy

 

Kategoria: „Wiązanka Żniwna”

I miejsce – Białobłota, parafia Becejły

II miejsce – Pieczarki, parafia Pozezdrze

III miejsce – Sztabin – Stowarzyszenie Aktywny Sztabin

 

rr