Diecezjalne dziękczynienie za plony

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, już tradycyjnie diecezja ełcka będzie dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami tegorocznej uroczystości są trzy parafie w Gołdapi: pw. NMP Matki Kościoła, pw. św. Józefa Robotnika, pw. św. Leona Wielkiego, Urząd Miasta Gołdap oraz Ełcka Kuria Diecezjalna. Dożynkom towarzyszy hasło: „Z Maryją, Oblubienicą Ducha Świętego, dziękujemy za plony”. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.

Podczas Mszy św. zostanie poświęcone ziarno na zasiew oraz chleby. Natomiast dary ołtarza zostaną – tak jak w latach ubiegłych – przekazane Wyższemu Seminarium Duchownemu w Ełku.

Tradycja świętowania Diecezjalnych Dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Co roku wyznaczona parafia wraz z gminą otacza modlitwą oraz angażuje się w przygotowanie święta dziękczynienia rolników.

PROGRAM DOŻYNEK:

godz. 10.00 – rozpoczęcie uroczystości na stadionie miejskim przed Promenadą Zdrojową w Gołdapi. Prezentacja wieńców dożynkowych i procesja na plac celebry (Promenada Zdrojowa).

godz. 11.00 – Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jerzego Mazura,
Biskupa Ełckiego;

po Mszy św.:

– agapa; dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów;

– program przygotowany przez Alumnów WSD w Ełku i występy zespołów ludowych;

– ogłoszenie werdyktu Komisji oceniającej wieńce (kategorie: wieniec tradycyjny, wiązanka żniwna, wieniec z elementami pobożności Eucharystycznej, wieniec z elementami pobożności Maryjnej, Korona żniwna, pomysłowość, wielkość wieńca).

godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji Rolników.

WDO