Diecezjalny Dzień Młodzieży w Olecku

Pod hasłem „Miłości bez Krzyża nie znajdziesz. Krzyża bez miłości nie udźwigniesz”” odbył się tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży. Tym razem  gospodarzem spotkania było Olecko. Spotkaniu towarzyszyły świadectwa, modlitwy, Q&A z Księdzem Biskupem, Droga Krzyżowa oraz Msza św.

„Nie przypadkowo to właśnie Krzyż wypełnia tegoroczne spotkanie. W tym roku chcemy szczególnie skupić się na krzyżu i odkryciu Jego mocy, a także chcemy otworzyć się na Jego działanie w naszym życiu. Przeżywając spotkanie chcemy otworzyć swoje serca na dary, które płyną z Krzyża, na Miłość, która jest w stanie wszystkich nas ogarnąć. Chcemy prosić o towarzyszenie tej Miłości każdego dnia, w każdym, choćby najmniejszym działaniu – w szkole, pracy, w domu, w nauce, modlitwie, w chwilach trudnych, w momentach podejmowaniu ważnych dla nas decyzji, ale też w czasie radości i wdzięczności. Chcemy zatopić swoją młodość w krzyżu.” – mówi Monika Zubowicz, Prezes KSM Diecezji Ełckiej.

Do Olecka przybyło ponad 2 tys. młodych osób z całej diecezji ełckiej, reprezentujących różne grupy, ruchy i stowarzyszenia młodzieżowe, w tym: KSM, Ruch Światło – Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Ruch Lednicki i wiele innych wspólnot, a także młodzież bierzmowaną i kandydatów do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości. Towarzyszyli im księża opiekunowie.

Spotkanie w Hali Lega Olecko rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty . Po nim młodzi ludzie dzielili się świadectwami swojej wiary. Zgromadzeni mieli w ten sposób okazję poznać tych, którzy na co dzień do swojego rodzinnego życia zapraszają Boga i są szczęśliwi. „Pięknym wewnętrznie jest się wtedy, gdy ma się w sercu Boga”; „Bez Krzyża nie wyobrażam sobie życia. W nim zatapiam siebie..”; „Życia nie da się zbudować bez Krzyża” – mówili uczestnicy spotkania.

– Zapraszając młodych na spotkania w różnych miejscach naszej diecezji chcemy podkreślić, że młodzież jest ważna wszędzie. To też szczególne zaproszenie młodych ludzi z danego miasta do współpracy, współorganizowania i tworzenia tego dnia. Młodzi wnoszą wiele swoich pomysłów – mówi. Ks. Łukasz Różycki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Po świadectwach młodzież zadawała pytania ks. Biskupowi Jerzemu Mazurowi.

„Jak ks. Biskup odkrył swoje powołanie i jak jest  z jego realizacją? – to jedno z pytań od młodzieży zadane Gospodarzowi spotkania. Dialog ten wywołał lawinę entuzjazmu i radości.

Droga Krzyżowa ulicami miasta Olecka, to następny punkt Diecezjalnego Spotkania Młodych. Młodym towarzyszyło skupienie i modlitwa. Oczy wszystkich wpatrzone były w Krzyż, który mimo wszystko daje radość i nadzieję.

„Jak łatwo jest porzucić Krzyż i działać na własną rękę. Wtedy towarzyszy mi niepokój i potrafię ranić. Zapraszając Ukrzyżowanego do swojego życia odzyskuję radość i potrzebę dzielenia się Nim z innymi..” – mówi Urszula z Suwałk, uczestniczka spotkania.

Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji ełckiej, odprawiona w Oleckim Amfiteatrze.

„Każdy z nas chce być szczęśliwy. Prawdziwe szczęście nie daje pieniądz, kariera, zdrowie, ale prawdziwe szczęście daje miłość, miłość Boga i bliźniego. Tej miłości winniśmy się uczyć od samego Jezusa Chrystusa, który oddał za nas życie na krzyżu….Uwierz w tę miłość Jezusa do ciebie” – apelował w homilii  do młodych bp. ełcki.

„Zachęcam was uczcie się prawdziwej miłości od Jezusa. Trwajcie w Jego miłości. W miłość Boga i bliźniego jest wpisany krzyż. Pokochaj krzyż, bierz go codziennie i naśladuj Jezusa” – dodał.

Gospodarz Spotkania pokreślił wartość Krzyża w życiu młodego człowieka. „Wybraliśmy krzyż, i dlatego tutaj jesteśmy. Ten krzyż udźwigniemy, kiedy będziemy z miłością każdego dnia wybierać i z miłością nieść, dźwigać. W tym dźwiganiu krzyża nie będziemy sami, jest z nami Jezus, który uczy nas jak brać codzienny krzyż z miłością. Wpatrujemy się w dniu dzisiejszym w Krzyż, w Chrystusa Ukrzyżowanego, bo nie ma Chrystusa w oderwaniu od Krzyża. Uczmy się nauki i mądrości Krzyża”.

Pytanie zadane przez Jezusa św. Piotrowi „Czy kochasz mnie” dotyczy i dotyka również serc młodych ludzi. W homilii biskup zachęcał młodych ludzi do świętości, szczerości, odwagi: „Jezus staje dzisiaj przed każdym z was, przed każdą z was i zadaje pytanie wymieniając twoje imię: Czy Mnie kochasz?. Jeżeli Twoja odpowiedź jest podobna do odpowiedzi Piotra to usłyszysz od Chrystusa: „Pójdź za Mną”. Jezus pragnie byście szli za Nim drogą do świętości, bo to jest nasze powołanie – być świętym, być zbawionym. Tę drogę do świętości realizujemy będąc kapłanem, osobą konsekrowaną, misjonarzem misjonarką, w małżeństwie i w samotności”.

Młodzież na zakończenie Mszy św. wymieniła się różańcami. „Pragnę was zachęcić słowami Maryi: „Odmawiajcie różaniec”. Św. Jan Paweł II prosił nas: „Odkrywajcie ten skarb, którym jest różaniec”. Daję wam broń i tarczę przeciwko złu i napaściom szatana. Możesz wybrać, możesz odrzucić. Masz wolną wolę. Jeśli odrzucisz, to czym się obronisz?” – mówił kaznodzieja.

Po nabożeństwie odbyła się wspólna agapa.

Dzień Młodzieży już od kilkunastu lat odbywa się na terenie diecezji ełckiej. W przyszłym roku taki dzień odbędzie się w Augustowie.

ks. kz