Dożynki diecezjalne w Krasnopolu

„Z Maryją dziękujmy Bogu za dar Eucharystii i plony”. Pod takim hasłem przeżywamy tegoroczne diecezjalne dziękczynienie dożynkowe w Krasnopolu. Dożynki diecezji ełckiej odbywają się w sobotę, 5 września. Jest to największe święto gospodarskie rolników, sadowników i ogrodników, które wieńczy ich całoroczny trud.

W tym roku dożynki diecezjalne wpisują się w obchody 250 lat Krasnopola.

Do udziału w tym dziękczynieniu zaproszeni są wszyscy rolnicy z diecezji, ich duszpasterze i wszyscy wierni, którzy doceniają ciężką pracę na roli.

Ze względu na konieczność przestrzegania wymogów związanych z pandemią Covid-19 uroczystości dożynkowe będą przebiegały na stadionie przy Szkole Podstawowej w Krasnopolu.

Msza św. dożynkowa, która rozpocznie się o godzinie 1100 będzie sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jerzego Mazura, biskupa ełckiego.

Podczas Mszy św. dożynkowej zostaną pobłogosławione chleby, które kapłani rozdadzą uczestnikom i ziarno na zasiew.

Gospodarze poszczególnych miejscowości przygotowują agapę, podczas której na scenie zaprezentują się zespoły ludowe z regionu.  Przed godz. 15.00 zostanie rozstrzygnięty konkurs wieńców dożynkowych i wiązanek żniwnych.

Uroczystości dożynkowe zakończą się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji rolników.