Drzewko bożonarodzeniowe z Mazur do Watykanu jest już w drodze

W Święto Niepodległości, 11 listopada, w godzinie miłosierdzia Bożego, na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, odbyło się pobłogosławienie transportu choinki – daru dziękczynnego Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka. Na to wydarzenie przybyli wierni z diecezji, aby w modlitwie wypraszać Boże błogosławieństwo dla wszystkich zaangażowanych w transport drzewek z Mazur do Watykanu.

Nabożeństwu przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Uroczysty charakter podkreślił udział  Miejskiej Orkiestry Dętej oraz sygnaliści z Nadleśnictwa Maskulińskiego.

W słowie wprowadzenia bp Jerzy Mazur podkreślał, że jest to jubileuszowy dar dla papieża Franciszka, wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Pols1ce, podkreślający także inne ważne jubileusze: 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

Biskup przypomniał, że inicjatywa, aby choinkę bożonarodzeniową przesłać z Mazur do Watykanu, zrodziła się podczas przygotowań do jubileuszu św. Brunona w 2009 r. Miała być darem milenijnym. „List skierowany do Watykanu podpisali: abp Wojciech Ziemba, metropolita Warmiński i abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki oraz ja, jako Biskup Ełcki. Otrzymaliśmy odpowiedź, że dopiero w 2017 r. będzie możliwość przywiezienia tej choinki na Plac św. Piotra w Rzymie. Chociaż było to dziesięć lat wcześniej, zobaczyliśmy, że będzie to piękny rok jubileuszowy. Na każdym corocznym spotkaniu biskupów dwóch metropolii i leśników dwóch dyrekcji Lasów Państwowych ten temat był przypominany” – wspominał bp Mazur.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełk wyraził radość i dumę, że to właśnie z Ełku, miasta, do którego pielgrzymował św. Jan Paweł II, wyrusza transport drzewka bożonarodzeniowego. Życzył, aby to drzewko, które w tym roku stanie na Palcu św. Piotra przyczyniło się do pięknego przeżycia Bożego Narodzenia.

Z Nadleśnictwa Gołdap, w imieniu dyrektora Andrzeja Nowaka słowo skierował nadleśniczy Grzegorz Jejer, który podkreślił, że spośród wytypowanych drzewek zostało wybrane najpiękniejsze. Podkreślił, że drzewko było samosiejką i rosło na otwartej przestrzeni. „Poszukiwania trwały długo i mieliśmy pewne obawy. Jednak dzisiaj cieszymy się, że choinka spod granicy, z Puszczy Rominckiej jedzie do Watykanu” – mówił nadleśniczy. Leśnicy określili wiek drzewka na 65 lat.

Pomimo zimna, wielu przybyło na Plac Jana Pawła II do Ełku, aby wziąć udział w historycznym momencie pobłogosławienia transportu drzewek z Mazur do Watykanu. Uczestnicy podziwiali nie tylko wielkość tego głównego drzewka, ale też i intensywny jego zapach.

Osoby zaangażowane w transport oraz o bezpieczną podróż modlono się nabożeństwem koronki do Bożego miłosierdzia. Modlitwę poprowadzili przedstawiciele różnych grup społecznych: siostry zakonne, dzieci, młodzież, leśnicy oraz alumni. Na zakończenie spotkanie modlitewnego, bp Jerzy Mazur pobłogosławił transport drzewka bożonarodzeniowego z Mazur do Watykanu.

Ksiądz biskup wyraził wdzięczność arcybiskupom i biskupom Metropolii Białostockiej i Warmińskiej, pracownikom Lasów Państwowych, którzy od samego początku tej idei, byli zaangażowani w to dzieło oraz wszystkim ofiarodawcom i sponsorom.

W czwartek 7 grudnia o godzinie 16.30 planowana jest iluminacja świateł drzewka bożonarodzeniowego na Placu św. Piotra w Rzymie. Na to wydarzenie wybierają się przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz delegacje z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej pielgrzymi.

Ideę stawiania choinek na Placu św. Piotra w Rzymie zapoczątkował św. Jan Paweł II w  1982 r. Choinka z Ełku jest drugim takim darem z Polski. W 1997 r. na Watykanie stanęło drzewko jako dar polskich Górali.

Monika Rogińska

Ponad dwutygodniową podróż i szczegółową relację z tej wyjątkowej akcji można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych – na profilu „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” na Facebooku (https://facebook.com/BozonarodzeniowaChoinkaDlaPapieza), gdzie regularnie będą publikowane zdjęcia z pokonywanej trasy, miejsc postoju i szczegółowe sprawozdania z podróży. Organizatorzy udostępnili również specjalną aplikację, która pozwala na precyzyjne określenie miejsca przebywania choinki, dając tym samym możliwość duchowego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Aplikacja jest dostępna na stronie: https://online.keratronik.pl/choinka.