Dzień Chorego w Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku

11 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Chorego. Głównymi celami tego specjalnie ustanowionego dnia jest zapewnienie chorym lepszej opieki, dowartościowanie ich w sferze ludzkiej, a przede wszystkim duchowe wsparcie w jakże trudnej drodze życiowej.

Z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku, który prowadzi Caritas Diecezji Ełckiej z  tej okazji spotkał się ksiądz biskup Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej.

Zwracając się do nich powiedział, że wszyscy potrzebują ofiary z ich cierpień i ich modlitw. „To wy, mówiąc w zaciszu serca: «Jezu, ufam Tobie» uczycie nas, że nie ma innej głębszej wiary, innej żywszej nadziei, innej gorętszej miłości od tej, jaką żywi człowiek, który w nieszczęściu zawierza siebie pewnym dłoniom Boga. A ręce ludzi, którzy wam pomagają w imię miłosierdzia, niech będą przedłużeniem tych Bożych dłoni” – mówił bp Mazur. Po nabożeństwie wszystkim obecnym został  udzielony sakrament namaszczenia chorych oraz specjalne błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem (tzw. błogosławieństwo lourdskie).

Dom Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku, który prowadzi Caritas Diecezji Ełckiej mieści się w pobliżu Szpitala Miejskiego. Otoczony lasem, z dala od ulicznego zgiełku. Placówka dysponuje 46 miejscami dla seniorów. Obecnie w ośrodku mieszka 39 osób. W trosce o komfort mieszkańców zarówno budynek jak i otaczający go teren pozbawiono barier architektonicznych i przystosowano do potrzeb osób w podeszłym wieku.

W świecie, w którym liczy się piękno, młodość, pęd ku poprawianiu urody, żeby zatrzymać czas, ludzkie cierpienie często jest ukrywane i niedostrzegane. Dlatego ustanowiony 25 lat temu przez papieża Jana Pawła II Dzień Chorego ma przypominać nam, że w sytuacji cierpienia, nie wystarczy jedynie odpowiednia terapia, ale potrzebne jest ludzkie ciepło, zrozumienie, zauważenie drugiego człowieka.

DPS Misericordia w Ełku

Ogólnodostępna sala telewizyjna