Dzień inny niż wszystkie…

W poniedziałek, 29 października 2018 r. wolontariusze z ełckich szkół planowali wziąć udział w akcji sprzątania zaniedbanych grobów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 w Ełku. Swoją gotowość do działania potwierdziła młodzież wraz z opiekunami z pięciu placówek oświatowych z terenu miasta Ełk. Plany pokrzyżowała nam deszczowa aura… Trzy grupy pozostały więc w szkole, a dwie odpowiedziały pozytywnie na zaproponowane im zajęcia alternatywne.

Przy tak marnej pogodzie trzeba było rozpocząć od rozgrzania się gorącym kubkiem herbaty lub kawy. Wolontariusze z I-go LO i ZS nr 6 w Ełku mieli okazję dowiedzieć się o działaniach realizowanych w placówkach prowadzonych przez Caritas na terenie Ełku, m.in. o Domu Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej, Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” i Schronisku św. Ojca Pio. Młodzież została zapoznana z elementarną wiedzą na temat wolontariatu i jego ewangelicznych motywacji. Wolontariusze mieli możliwość spotkania się z mieszkańcami DPS „Misericordia”. Seniorom było bardzo miło gościć młodych ludzi w progach swojego domu. Grupa młodzieży wyraziła zainteresowanie wolontariatem w DSM poprzez zaangażowanie się w korepetycje dla przebywającej w tej placówce dzieci, niektórzy już dzisiaj planują kolejne odwiedziny u seniorów.

Nieplanowane, alternatywne zajęcia z koordynatorem wolontariatu Caritas, połączone z krótką wizytą studyjną, przyczyniły się do ukazania młodzieży praktycznych aspektów wolontariatu. Młodzi ludzie z Ełku przeżyli „dzień inny niż wszystkie”, odbiegający od szarej rzeczywistości dnia codziennego.

ks. dr Ryszard Sawicki

wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej ds.formacji i wolontariatu