Dzień Papieski na Wigierskim Areopagu

 

Pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!” w niedzielę, 8 października obchodzono XVII Dzień Papieski. W diecezji ełckiej punktem kulminacyjnym była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura sprawowana w diecezjalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku. Ale nie tylko. Również parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach uczciła ten dzień. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii – ks. dr Jacek Nogowski, natomiast Słowo Boże wygłosił ks. prof. Jerzy Sikora.  Uroczystość zgromadzała wielu parafian oraz lokalne władze samorządowe.

„Wigry są piękne o każdej porze roku. Również piękno duchowe, wewnętrzne jest zauważalne u miejscowych parafian.” – zauważył w homilii ks. Sikora. „Życie nasze jest drogą. Nie raz to słyszeliśmy, nie raz to może sami sobie powtarzaliśmy. Jaka to ma być droga, gdzie prowadzić? I oto dziś św. Jan Paweł II podsuwa nam myśl: <<Idźmy naprzód z nadzieją>>.” – dodaje kaznodzieja. W tym sformułowaniu są trzy imperatywy: mamy nie stać w miejscu, nie cofać się (1), iść naprzód (2), w jaki sposób? – z nadzieją (3).

„Wystarczy spojrzeć w lustro i zobaczyć, ile w nas jest tej nadziei. Ona gromadzi się w naszych sercach, w duszy, na naszej twarzy. To na niej widać, czy ktoś ma w sobie nadzieję, czy smutek.” – powiedział ks. profesor.

Nawiązując do niedzielnej Ewangelii kaznodzieja ukazał zgromadzonym czym jest winnica: „<<Winnicą Pana jest dom Izraela>> (słowa psalmu), jest nim każdy dom, jest nim cały świat i każdy z nas w tej winnicy. Pamiętajmy, że Gospodarzem w tej winnicy jest zawsze Bóg. I mamy przynosić jak najlepszy owoc duchowy.”

„To zawołanie św. Jana Pawła II: <<Idźmy naprzód z nadzieją>>, jest wymiarem duchowym, to potrzeba, która jest w naszym sercu, którą trudno odsunąć na bok. W świecie deformacji tradycyjnych pojęć, wartości, pewnie i podobnie jest z nadzieją. W czym rokujemy nadzieje, na czym ją opieramy?” – zapytał zebranych kaznodzieja. Jeśli jest solidny fundament, jeśli jest Gospodarz winnicy- Bóg, wtedy ta nadzieja ma ogromną wartość, ma sens.

„W swoim życiu przekraczamy rozmaite progi. Najczęściej jest to próg naszego domu, jest to wejście w przestrzeń swojską, bezpieczną, dobrą. Przekraczając inne progi, tez chcemy wejść w miejsca bezpieczne, nasze. Przekraczając próg nadziei nie czujemy się obco, odrzuceni. Nie bójmy się nadziei!” – apelował do zebranych kaznodzieja.

Po Mszy św. miał miejsce koncert w wykonaniu Uczniów i Nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  w Suwałkach. Następnie Wójt gminy Tadeusz Chołko wraz z ks. proboszczem Jackiem Nogowskim uroczyście złożyli kwiaty pod obrazem św. Jana Pawła II.

Parafię wigierską odwiedził Jan Paweł II w 1999r.

ks. kz