Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji ełckiej

„Najgłębszy sens każdego człowieka polega na ofiarowaniu wszystkiego Bogu” – mówił ks. prał. dr Stanisław Jóźwiak, opiekun duchowy osób życia konsekrowanego, podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku. W pierwszą sobotę lutego, do katedry ełckiej z racji obchodzonego Dnia Życia Konsekrowanego przybyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego oraz wdowy i dziewice konsekrowane.

Wprowadzeniem do wspólnotowego świętowania była wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Marcin Maczan, wikariusz generalny diecezji ełckiej. Natomiast homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Jóźwiak. Kierując słowo do zgromadzonych, kapłan wskazał na Świętą Rodzinę, jako wzorzec życia w pełni darem ośmiu błogosławieństw. „Dla życia duchowego najbardziej kluczowe jest błogosławieństwo ubóstwa” – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Pan Bóg wchodzi we wszystkie wymiary naszego życia.

Ojciec duchowny przypomniał również, że ubóstwo daje wolność serca. „W praktyce to może oznaczać, że możesz posiadać bardzo wiele, ale w tobie jest zgoda by to utracić. Badaj swoje serce” – zachęcał kapłan.

Na zakończenie ks. Jóźwiak zauważył: „Adoracja i współczucie to są owoce, które rodzą się z kontemplacji Jezusa ubogiego”.

Składając życzenia kapłan mówił: „Trudno nie być wzruszonym, patrząc na was, którzy zostawiając wszystko, całkowicie powierzyliście się Jezusowi. Trudno nie być wzruszonym tym, jak to życie jest piękne, jak jest cenne, a jednocześnie trudno nie współczuć waszym troskom, cierpieniom, trudom, często niezrozumieniu, osamotnieniu. Ale to wasze życie, właśnie takie, jest niezbędne dla Kościoła i świata.

Podczas Eucharystii osoby życia konsekrowanego dokonały odnowienia swoich ślubów. Przy tej okazji ks. Piotr Walczak CRL, zachęcał osoby życia konsekrowanego, aby swoje przyrzeczenia odnawiały za każdym razem, kiedy otrzymują rozgrzeszenie, „kiedy na nowo jesteśmy uświęceni przez Boga. Im częściej w życiu sprawdzają się słowa psalmisty: „wieczorem, rano i w południe narzekam i jęczę…” (Ps 55, 18), tym trzeba gorliwiej wracać do tych momentów, kiedy wiedzieliśmy dobrze, że jesteśmy w świętym Kościele, najdoskonalszej wspólnocie na ziemi, kiedy chcieliśmy ofiarowywać się tak jak Chrystus dla innych”- mówił ks. Walczak CRL.

Wikariusz Generalny przekazał pozdrowienia i dar modlitwy od bp. Jerzego Mazura, który obecnie wizytuje placówki misyjne w Papui Nowej Gwinei.

Świętowanie zakończyła wspólna agapa w domu biskupim. Na terenie diecezji ełckiej realizuje swoje powołanie 5 zgromadzeń zakonnych męskich oraz 14 zgromadzeń żeńskich.

mr