Ekumeniczne dożynki w Gui

Dożynki Parafii Rzymskokatolickiej św. Józefa w Węgielsztynie w tym roku miały miejsce 31 sierpnia we wsi Guja.

Zgodnie z tradycją dożynek rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. Przewodniczył jej ks. Zbigniew Chmielewski, proboszcz lokalnej parafii, homilię wygłosił o. Bazyli Kepeszczuk, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Krzyża Św. w Węgorzewie. Koncelebrował ją także ks. Klemens Litwin, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Piotra i Pawła w Węgorzewie.

Liturgia rozpoczęła się od pobłogosławienia wieńców dożynkowych przez księży gości. Wymownym znakiem była bogata procesja z darami. Dożynkowy bochen chleba przynieśli starostowie dożynek. Przedstawiciele poszczególnych wiosek przynieśli piękne kosze i wieńce dożynkowe. Dodatkowo obecny był wieniec z parafii dziekańskiej w Węgorzewie.

Przygotowaniem i przebiegiem części poświęconej uwielbieniu Boga zajęła się Parafialna Rada Duszpasterska i Ekonomiczna, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i chór parafialny „Josephus”. We Mszy Św. wzięli udział parafianie, a wśród nich przede wszystkim rolnicy oraz zaproszeni goście m.in. przedstawiciele powiatu węgorzewskiego: Marzenna Supranowicz, Starosta Węgorzewski, Mariusz Fatyga, wicestarosta, Eugeniusz Pieczul i Józef Pawlik – radni powiatowi oraz gminy Węgorzewo: Krzysztof Kołaszewki, Burmistrz Węgorzewa, Edward Ożga i Dymitr Pietrasz – radni gminni, a także p. Agnieszka Szałko, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie.

Po zakończonej części o charakterze religijnym rozpoczęła się część biesiadna zorganizowana przez sołectwa Rudziszki, Klimki, Parowa, Perły, Wesołowo, Brzozowo, Dąbrówka Mała, Węgielsztyn na czele z sołectwem Guja.

ks. Zbigniew Chmielewski