Ekumeniczny wymiar Dnia Dziecka Utraconego

W czwartek, 15 października 2020 r. w parafii pw. Opatrzności Bożej w Ełku wierni zgromadzili się na uroczystej Mszy św. w intencji dzieci utraconych oraz rodzin doświadczonych utratą bliskich. Eucharystii przewodniczył ks. kan. dr Jerzy Szorc, proboszcz ełckiej parafii.

W homilii ks. Szorc przywołał Psalm 139, który mówi jak pięknie człowiek został stworzony przez Pana Boga, aby w tym słowie szukać pocieszenia. „Dzisiaj pragniemy pożegnać dzieci,  które osierociły swoich rodziców. Popatrzmy na życie waszych dzieci, jako na misterium Boga. Nie wiemy z jakich powodów nie weszły one w życie, nie dożyły dnia swoich narodzin. Odpowiedzi na te pytania nie znajdziemy i nie będziemy szukać. Chciałbym, żebyśmy zachwycili się życiem i Bogiem, który jest dawcą życia” – mówił kapłan.

Ks. Szorc zachęcał, aby o utraconych dzieciach myśleć, jak o arcydziele Pana Boga, jak o kimś jedynym w swoim rodzaju. „Nie zawsze sobie zdajemy sprawę z tego, jak wielką godnością zostaliśmy obdarzeni, godnością „przybrania za synów”.  Pan Bóg powołał do wieczności wasze dzieci, ale On jest Panem życia, nie śmierci i kiedy powołuje do wieczności należy ufać, że kiedyś spotkacie wasze dzieci i rozpoznacie je. Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za życie waszych dzieci, stworzonych jako piękne istoty i dziękujmy Panu Bogu za nasze życie” – wyjaśniał ksiądz proboszcz.

Po wspólnej Eucharystii uczestnicy udali się na Cmentarz Komunalny, gdzie w Grobowcu Dzieci Utraconych została złożona urna z prochami dzieci. Nabożeństwo przy grobie poprowadził ks. Dariusz Zuber, pastor parafii ewangelicko-metodystycznej. „Spraw Panie, aby w tym miejscu nadzieja była silniejsza niż smutek i cierpienie. Obudź nasze serca i umysły przez Swojego Ducha Świętego, abyśmy poznali cel naszego życia. Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy posiedli mądre serca….” – zanosił modlitwę pastor. W nabożeństwie ks. Dariusz wyraził też wdzięczność Bogu za czas oczekiwania i marzenia jakie rodzice wiązali z narodzinami tych dzieci i prośbę, aby w Bogu odnaleźli pocieszenie po stracie. Wszyscy uczestnicy wspólnie odmówili Modlitwę Pańską. Na zakończenie pastor udzielił błogosławieństwa.

Jak podkreślają organizatorzy, ekumeniczny charakter tych uroczystości jest podkreśleniem szacunku do mieszkańców Ełku, którzy są różnych wyznań. „Taki dzień uwrażliwia nas na wartość życia każdego człowieka. Na to, że każde życie jest święte, wyjątkowe, jest ważne. Każdy człowiek ma miejsce na świecie i ma prawo mieć miejsce w naszej pamięci, w naszej modlitwie. Solidaryzujemy się z osobami przeżywającymi żałobę” – mówił ks. Paweł Tober, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ełckiej kurii.

Dzień Dziecka Utraconego w Polsce jest obchodzony z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, od 2004 r. w dniu 15 października. Idea tego Dnia jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka oraz uświadomienia, że każde życie jest ważne.

W Ełku od 2014 r. prezydent miasta Ełku wydał zarządzenie, które reguluje pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu. Pochówki są w całości finansowane z budżetu miasta. Organizacją zbiorowych pochówków z ramienia Urzędu Miasta zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Biskupiej. Mieszkańcy Ełku są chrześcijanami wielu wyznań. Stąd też ekumeniczny wymiar obchodów Dnia Dziecka Utraconego.

mr