Ełccy pielgrzymi dotarli do tronu Matki – Pani Jasnogórskiej

 

przewodnicy z bpPo przejściu ponad 500 km uczestnicy XXIV pielgrzymki pieszej z diecezji ełckiej na Jasną Górę 11 sierpnia pokłonili się Matce Bożej. Szlak pielgrzymkowy z diecezji ełckiej do Częstochowy jest jednym z najdłuższych w kraju. Najdłużej wędrowała grupa z Suwałk – bo aż 17 dni.

AugustówW tym roku ponad 400 pielgrzymów (178 braci i 224 sióstr) przemierzyło szlak pątniczy. W Częstochowie utrudzonych, ale bardzo szczęśliwych diecezjan powitał bp Romuald Kamiński oraz liczna grupa wiernych, którzy dojechali autokarami.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. Zwrócił on uwagę na wielkie wydarzenia, które mają miejsce w tym roku w Kościele: 1050–lecie Chrztu Polski, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz Światowe Dni Młodzieży.

Pisz– Te wydarzenia sprawiają, że zwracam uwagę na sprawy, może do tej pory nie bardzo zrozumiałe, niedocenione czy lekceważone – mówił bp Kamiński. Zwróćmy uwagę na potęgę daru Sakramentu Chrztu Świętego w życiu każdego z nas – dodał.

Kaznodzieja przypomniał wszystkim zebranym naukę Papieża Franciszka dotyczącą miłosiernego Ojca, który w Jezusie przychodzi jako pokorny, bliski i konkretny człowiek.

– W tych postawach mamy „wyspecjalizować” się, aby było w nas więcej Bożego człowieka.

EłkGrupy pielgrzymkowe głownie składały się z ludzi młodych. Do nich bp Kamiński apelował: – Bądźcie radośni, szczęśliwi i odmienieni. Umiejcie powiedzieć „nie” przeróżnym nieprawościom w waszym życiu i społeczności. Niech naszą odpowiedzią na wszelkie przejawy zła będzie przyjaźń, braterstwo, komunia i rodzina. Porzućcie leniwe, kanapowe życie i zostawcie po sobie dobry ślad.

W tym rok największym utrudzeniem były padające deszcze.

Gołdap– Pielgrzymowaliśmy w sześciu grupach. Szło z nami 14 księży, 3 siostry zakonne, 1 diakon oraz 3 alumnów WSD. Trzeba to podkreślić i Bogu dziękujemy za dar wspaniałej gościnności i życzliwości od ludzi, którzy przyjmowali nas na nocleg, podejmowali posiłkiem – wspomina ks. Łukasz Kordowski, główny przewodnik pielgrzymki.

 

SuwałkiPielgrzymi nieśli wiele intencji, by powierzyć je Matce Bożej. Modlili się o dobre owoce Jubileuszu Chrztu Polski. Zawierzali w modlitwie młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży. Modlili się o powołania do życia konsekrowanego, o misyjny charakter i zaangażowanie Kościoła.

 

Suwąłki 1Przed Cudownym Wizerunkiem Pani Jasnogórskiej bp Romuald Kamiński dokonał aktu zawierzenia diecezji. Na zakończenie pielgrzymki pątnicy uczestniczyli w wieczornym Apelu Jasnogórskim oraz wspólnie ze swoimi przewodnikami odprawili Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Ks. KZ/Ełk