Ełk: Młodzi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W piątek, 27 kwietnia, w Ełckim Centrum Kultury, uczniowie z Gimnazjum i klas 7 Szkoły Podstawowej zgromadzili się na I Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Żołnierze wyklęci zawsze w pamięci” zorganizowanym przez miesięcznik katolicki diecezji ełckiej „Martyria”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 15 solistów i 3 zespoły z 19 szkół z terenu diecezji ełckiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.

„Celem naszego konkursu w Roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jest podtrzymywanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, edukacja historyczna, poszukiwanie zapomnianych pieśni, popularyzacja nowych utworów o treści patriotycznej oraz integrowanie i nawiązywanie współpracy między szkołami Diecezji Ełckiej” – powiedział organizator konkursu – ks. Krzysztof Zubrzycki, redaktor naczelny „Martyrii”.

Wprowadzeniem w powagę i atmosferę konkursu było przedstawienie teatralne „Wolność Kocham i Rozumiem” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Janówce. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli w przygotowanym programie artystycznym – śpiewali pieśni patriotyczne, recytowali wiersze, które nie tylko dowiodły pamięci i wdzięczności młodego pokolenia Żołnierzom Wyklętym za walkę o wolność, ale także świadczyły , że słowa „BÓG, HONOR, OJCZYZNA” bliskie są sercom młodych Polaków.

Ks. kan. Marcin Maczan, kanclerz kurii biskupiej i wikariusz generalny wyrażając wszystkim wdzięczność za przybycie, zauważył, że  „wszystko o czym będziecie śpiewali jest nasycone ogromnymi treściami historycznymi” i życzył „aby to nie była tylko rywalizacja ale też dzień dobrych przeżyć i czas, w którym oddajemy hołd naszej Ojczyźnie i tym wszystkim którzy w jej obronie polegli”.

Wysoki poziom artystyczny konkursu był nie lada wyzwaniem dla jury. Ostatecznie I edycję konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Żołnierze Wyklęci zawsze w pamięci” piosenką „Rozkwitały pąki białych róż” wygrała Magdalena Sulińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Giżycku. II miejsce ex aequo zajęły Marta Kiśluk z Zespołu Oświatowego w Mikołajkach oraz Weronika Bożewicz ze Szkoły Podstawowej w Janówce. III miejsce zajęła Milena Święcicka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku.

Trzy zespoły, które wzięły udział w konkursie dostały wyróżnienia.

Jak mówi laureatka, konkursu był to dla niej ogromnym przeżyciem, ale tremy nie było. „Do konkursu przygotowywała mnie p. Magdalena Strzelińska. Byłam dobrze przygotowana”.

„Pragniemy pamiętać i przekazywać naszej młodzieży prawdziwe oblicze historii. Stawiać za wzór tych, którzy w historii naszej Ojczyzny zapisali się złotymi zgłoskami. Oddać im hołd i cześć za ich poświęcenie” – powiedział p. Jerzy Małecki, Poseł na Sejm RP, który również objął patronatem to wydarzenie.

Nagrody uczestnikom ufundowali: prezydent miasta Ełk – p. Tomasz Andrukiewicz, Pan Marek Borkowski – Rodzinne Inwestycje – Warszawa, Ełckie Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej (Warszawa, Olsztyn), Fundacja WIGRY PRO, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Centralny Ośrodek Sportu  – Warszawa, Cukiernia-Piekarnia Karmelek – Waldemar Surawski, Firma Kosmetyczna Pablo Color – Siedlce, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Janówce, Muzeum Ziemi Piskiej – Pisz, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Firma Zott  – Producent Jagobelii, Agencja Reklamowa Pixel – Marcin Pokropski

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Martyria  – Czasopismo Społeczno-Katolickie diecezji ełckiej; DM – Dziennik Miejski; Rozmaitości Ełckie; Gazeta Współczesna; Centrum Oświatowo-Dydaktyczne w Ełku.

rr