Ełk: Obchody Święta Niepodległości

„Nie odrzucajmy Boga z codziennego życia. Bądźmy ludźmi honoru i miłujmy Ojczyznę. Walczmy i dawajmy świadectwo tej walki o rodzinę. Brońmy wartości, brońmy prawdy i żyjmy Ewangelią, żyjmy przykazaniami. Bądźmy odważni i zwyciężajmy zawsze pod sztandarem: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – apelował bp Jerzy Mazur 11 listopada w ełckiej katedrze, podczas uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości.

W homilii biskup ełcki zachęcał do uświadomienia sobie, jak ważną i potrzebną  rzeczywistością jest dziś patriotyzm. „Nasza Ojczyzna potrzebuje patriotów, ludzi odważnych, którzy miłują Ojczyznę i są gotowi do jej obrony. Potrzebuje patriotów, którzy są gotowi do pracy dla dobra Ojczyzny i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to także umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka” – tłumaczył hierarcha.

Zwrócił uwagę na konieczność budowania pokoju na fundamencie prawdy, Ewangelii i przykazaniach: „Co zostało z tej budowy – na prawdzie, Ewangelii i przykazaniach –  tego jesteśmy świadkami. O tym fundamencie powinniśmy zawsze pamiętać i takie święto jak dzisiejsze winno nam o tym przypominać. Czasami odnosimy wrażenie, że te 99 lat niczego niektórych nie nauczyły, że te lata niektórzy zmarnowali” – mówił biskup.

Hierarcha wspomniał wielu narodowych bohaterów. Przypomniał też słowa jednego z żołnierzy umierających w obronie ojczyzny: „Nie pozwólcie, aby nasza śmierć poszła na marne”- te słowa są jakby testamentem dla naszych pokoleń” – wskazywał kapłan.

„Pan Bóg prowadził nasz Naród ku wolności od objawień gietrzwałdzkich, których 140 rocznicę w tym roku obchodzimy. Tegoroczne Święto Niepodległości wprowadza nas w jubileuszowy rok stulecia odrodzenia, zmartwychwstania Polski. Przybyliśmy w święto naszej Matki Ojczyzny aby Bogu Trójjedynemu wyrażać wdzięczność za wolność i dar naszej ziemskiej Ojczyzny. Przyszliśmy prosić Boga o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, dla rządzących naszą Ojczyzną. Prosić Matkę Najświętszą o opiekę”– mówił biskup.

W Mszy św. licznie uczestniczyły poczty sztandarowe, kombatanci, delegacje władz, parlamentarzyści, przedstawiciele Wojska Polskiego. Liturgię uświetnił chór „Kontrapunkt”.

Po uroczystej Eucharystii nastąpił przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji przed obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po okolicznościowych przemówieniach oddano salwę honorową poległym bohaterom oraz delegacje złożyły kwiaty. Odbył się także pokaz musztry paradnej w wykonaniu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

Ełckie uroczystości, z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości, zakończył koncert „Magiczny Świat Opery” mezzosopranistki Wiktorii Zawistowskiej w Ełckim Centrum Kultury.

Udział w obchodach Dnia Odzyskania Niepodległości jest wyrazem patriotyzmu oraz oddaniem hołdu wszystkim, którym zawdzięczamy wolność i suwerenność.

rr