Ełk: W sobotę wyrusza XXVI EPP na Jasną Górę

Pielgrzymi z diecezji ełckiej dokonują już ostatnich przygotowań przed wyruszeniem na XXVI Ełcką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przed nimi czeka 15 dni zmagań i jak to często się określa –  „rekolekcji w drodze”.  Jak mówi ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki: „Pielgrzymowanie to przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje podróżowanie, wędrowanie do Boga przez Jego Matkę. Oczywiście najpierw w tym wymiarze duchowym, ale także i w tym fizycznym. Przecież każdy pielgrzym zmaga się z wysiłkiem, trudem a nawet i cierpieniem. To jest ten aspekt pokutny. Przebłagania i wyproszenia u Bożej Matki przeróżnych łask – tych osobistych, ale też i tych nam powierzonych.”

Pielgrzymka wyrusza z Ełku 28 lipca (sobota), po Mszy św. o godz. 6.00, natomiast wejście na Jasną Górę przewidziane jest 11 sierpnia (piątek) ok. godz. 10.30. Niektóre grupy wyruszają nawet dwa dni wcześniej, aby razem wyruszyć z Ełku, serca diecezji na Jasną Górę. Można powiedzieć, że EPP jest jedną z najdłuższych w Polsce. Mają do pokonania ponad 500 kilometrów. Pątnicy wędrują przez Polskę w sześciu grupach: Augustów, Jaćwingowie – Ełk, Jaćwież – Giżycko, Galindia- Pisz, Sambia, Suwałki.

W tym roku spodziewamy się ok. 500 uczestników. Od początku wakacji pielgrzymi zbierali intencje, które będą otoczone modlitwą, a na koniec zostaną złożone u stóp naszej Matki Maryi na Jasnej Górze.

Po raz pierwszy został wydany album pamiątkowy oraz płyta z piosenkami pielgrzymkowymi. „Myślę że te oba projekty są pięknym podsumowaniem już 25 lat naszego wędrowania do stóp Jasnogórskiej Pani. Zarówno album jak i płyta mogą stać się piękną pamiątką przypominającą pielgrzymi czas” – zachęca ks. Kordowski.

We wszystkich sprawach dotyczących pielgrzymki na Jasną Górę można zwracać się do jej kierownika – ks. Łukasza Kordowskiego (ul. 3-go Maja 10, 19-300 Ełk; tel. 516-237-040; email: venejk.4.4@wp.pl).

Zapraszamy wszystkich wiernych oraz pielgrzymów poprzednich lat, którzy nie będą mogli pójść w tym roku, aby dołączyli do XXVI EPP w pierwszym dniu, kiedy wychodzimy z danej miejscowości lub przyjechali do Częstochowy na dzień wejścia, w dniu 11 sierpnia, w ramach wyjazdu zorganizowanego przez parafię bądź dekanat. Można przyjechać bezpośrednio do Częstochowy albo uczestniczyć w ostatnim dniu wędrówki pieszej. Ważna jest także duchowa obecność osób chorych, cierpiących, pracujących, którzy pamiętają o pątnikach w swoich modlitwach. Zgromadźmy się wszyscy razem, w Sercu Niepokalanej.

mr