Giżycko: Inauguracja Lata z Chrystusem na Mazurach

W dniach 1 i 2 lipca 2017 r. , w Giżycku odbywa się uroczyste rozpoczęcie Lata z Chrystusem na Mazurach. W tych dniach, na historycznym Wzgórzu św. Brunona odbywają  się uroczystości rozpoczynające wakacje z Bogiem. W sobotę 1 lipca już po raz ósmy na wspólnej Mszy św. zgromadzili się mieszkańcy Giżycka, turyści, goście odwiedzający Mazury, diecezjanie oraz żeglarze, aby powierzyć Bogu czas letniego wypoczynku.

„Św. Brunon gromadzi nas na tym Wzgórzu uświęconym tradycją, a także modlitwą wielu ludzi” – tymi słowami powitał uczestników ks. prał. kpt. Zdzisław Mazur, kustosz sanktuarium.

Uroczystej Eucharystii w sobotę o godzinie 18.00 przewodniczył bp Jerzy Mazur. „Dobry odpoczynek, to odpoczynek z Chrystusem i w Chrystusie. Odpoczywać z Chrystusem i w Chrystusie to znaczy złożyć wszystkie troski w Jezusie Chrystusie. Odpoczywać z Chrystusem i w Chrystusie, to dążenie do zjednoczenia z Nim, trwania w Nim, trwania w miłości i napełnienia się Jego miłością, nadzieją, radością i pokojem. Taki odpoczynek jest błogosławieństwem Boga. Taki odpoczynek jest znakiem mądrości człowieka. Taki odpoczynek uświadamia nam, że wszystko jest dziełem Boga” – wyjaśniał w homilii biskup.

Hierarcha zachęcał, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy Jezus jest naszym najlepszym przyjacielem? „Jeśli tak, to traktujmy Go jak najlepszego przyjaciela: miejmy czas dla Niego, spotykajmy się z Nim, mówmy Mu o wszystkim. Szczególnie  młodzi ludzie dzisiaj dużo czasu spędzają na portalach społecznościowych. Tam macie swoich znajomych, przyjaciół, z którymi jesteście w kontakcie. Pan Bóg nie ma konta na facebooku i nie wyśle wam powiadomienia. On czeka każdego dnia na wiadomość od Ciebie, On jest naszym najlepszym przyjacielem, nie zaniedbuj relacji z Nim. On jest blisko z nas” – wołał na Wzgórzu św. Brunona bp Mazur.

Zwracając się do zgromadzonych diecezjan Biskup Ełcki zachęcał: „bądźmy dla tych, którzy przyjeżdżają do nas tą żywą Ewangelią, którą głosimy poprzez świadectwo naszego życia. Może dla niektórych będzie to jedyny kontakt z dobrem, miłością, miłosierdziem”.

Bp Mazur przypomniał, że modlitwa różańcowa, różaniec jest bronią przeciwko złu, jest tarczą przeciwko wszelkim zagrożeniom i wszelkim zakusom szatana. „Uczestniczyliśmy w spektaklu ewangelizacyjnym: „Wielki Tryumf Maryi”, ukazującym jak Maryja jest zatroskana o nas, o nasze zbawienie. Odmawiajmy różaniec, zawierzajmy siebie Jej Niepokalanemu Sercu, bierzmy udział w nabożeństwach I sobót miesiąca”.

Mszę św. poprzedziło uroczyste poświęcenie kamiennego obelisku  upamiętniającego 1050 rocznicę chrztu Polski oraz spektakl pt.: „Wielki Tryumf Maryi” w reżyserii ks. Mariusza Pawliny. Było to widowisko plenerowe, nawiązujące do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

Spektakl „Wielki Tryumf Maryi” poruszył wiele serc, na wielu twarzach widać było wzruszenie. „Idea jest wyśmienita, aby w tak żywiołowy sposób przedstawić to przesłanie, które jest przesłaniem naszej epoki. Dla człowieka, który ma odrobinę wiary nie sposób jest być obojętnym wobec tego wszystkiego co Matka Boża powiedziała, o co prosi i do czego wzywa w swoim orędziu. Gratuluję diecezji ełckiej, że w ten nowatorski sposób chce przyciągnąć ludzi do nabożeństwa, do nawrócenia, do Boga. Cieszę się że mogę tu być, że jestem świadkiem tego przedstawienia, które jest też narzędziem ewangelizacji” – mówił ks. Zdzisław Grad SVD, misjonarz z Madagaskaru, który uczestniczył w uroczystościach.

Reżyser widowiska plenerowego, ks. Mariusz Pawlina, dziękując Bogu za łaskę realizacji przedsięwzięcia mówił: „Pan Bóg to wszystko tak poprowadził, że pomimo gromadzących się chmur spektakl mógł się odbyć. To uwielbienie już w deszcz jest owocem tego wszystkiego, co miało miejsce tu na Wzgórzu. Orędzie Matki Bożej z Fatimy zostało na nowo wypowiedziane tu na Wzgórzu św. Brunona. Ten spektakl był też takim podziękowaniem Matce Najświętszej za opiekę nade mną i nad moim kapłaństwem”.

Wśród uczestników były siostry zakonne, zapytane o pierwsze wrażenia, odpowiedziały: „Ten spektakl uświadamia nam dar łaski również w kontekście jubileuszu100-lecia naszego Zgromadzenia, bo przecież te losy przeplatają się ze sobą: 100 lat objawień z Fatimy, 100 lat  Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek. Wielkie wezwanie, wielkie zadanie przed nami, aby iść głosić, kochać, tak jak dała tego wzór Najświętsza Maryja Panna” – mówiła s. Blanka Szymańska OSB, dyrektor Centrum Oświatowo Dydaktycznego z Ełku.

Po Eucharystii zespół Poznańskie Wielbienie poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu oraz koncert uwielbienia z Maryją Królową Pokoju. Chociaż deszcz mocno przerzedził szeregi uczestników, to jednak ze Wzgórza św. Brunona do późnych godzin niosła się pieśń uwielbienia.

Artyści dziękując swemu opiekunowi i głównemu inicjatorowi spektaklu – ks. Mariuszowi Pawlinie mówili: „Przez kilka tygodni trwania prób wsłuchiwaliśmy się w orędzie Matki Bożej z Fatimy. Możemy powiedzieć, że znamy je bardzo dobrze, teraz jeszcze zostało nam je wypełniać w naszym codziennym życiu. Dziękujemy za te rekolekcje, za doświadczenie Kościoła żywego”.

W drugim dniu uroczystości odbędzie się poświęcenie: Tablicy Żołnierzy Wyklętych oraz Ronda im. św. Jana Pawła II. Uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Brunona połączona z procesją na Wzgórze, będzie sprawowana o godzinie 13.00. z udziałem delegacji z Kwerfurtu (m.in. bractwa św. Brunona w oryginalnych strojach).

Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawują: bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki i Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Miasta Giżycka.

mr

02 lipca 2017r  – Procesja na Wzgórze