Giżycko za życiem i rodziną

W niedzielę 10 czerwca z inicjatywy Akcji Katolickiej i Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego ulicami Giżycka przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

Marsz rozpoczął się na placu przy Sanktuarium Świętego Brunona o godzinie 15 , skąd uczestnicy przeszli głównymi ulicami miasta na Pasaż Portowy, i tu nastąpiło rozwiązanie marszu.
W intencji ochrony życia i rodziny o godz. 12 w kościele na Wilanowie została odprawiona Msza święta.

„Życie jest piękne”, „Matka i Dziecko, to dwa serca, dwa życia”, „Prawo do życia jest prawem człowieka”, „Tak – rodzinie” – to niektóre hasła, jakie były niesione podczas manifestacji. W marszu uczestniczyły przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także członkowie ruchów i stowarzyszeń, duchowni, działacze społeczni i osoby życia publicznego z rodzinami.

Ks. Jerzy Fidura, proboszcz parafii św. Kazimierza w Giżycku podsumowując niedzielne spotkanie obrońców życia i rodziny, ocenił tzw. „czarne marsze” jako narzędzia zła i śmierci. „Żaden światopogląd nie jest w stanie podważyć tej prawdy, że tak jak nikt z ludzi nie miał wpływu na swoje poczęcie i urodzenie, tak nikt nie może uzurpować sobie prawa do zabicia drugiego człowieka” – napominał kapłan. Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, przypomniał uczestnikom marszu o wartościach rodzinnych. „Rodzina jest wspólnotą osób. Dar z siebie, który jest istotą miłości małżeńskiej i rodzinnej jest wzorem i zasadą składania daru z siebie dla wszystkich innych wspólnot” – mówił kapłan.

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Na przestrzeni 13 lat organizacji marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa. Koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło przewodnie marszów brzmi: „Polska rodziną silna!”.