Górne – Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego

Rys historyczny: Wieś Górne została założona w 1565 r. W okresie przedwojennym istniała tu świątynia ewangelicka, zniszczona w czasie działań wojennych. Obecny kościół został wzniesiony w 1977 r. i poświęcony przez Ks. Bpa Józefa Drzazgę w dniu 2 lipca 1978 r. Parafię erygował 20 października 1984 r. Ks. Bp Jan Obłąk, Biskup Warmiński.

Wyposażenie kościoła: Kościół jest budowlą murowaną, jednonawową, z dachem dwuspadowym, pokrytym blachą. Sklepienie o pionowym przekroju trójkąta obite jest boazerią W prezbiterium, na ścianie głównej zawieszony jest drewniany krzyż. Poniżej umieszczono obraz św. Antoniego Padewskiego (patrona parafii). Po obu stronach krzyża znajdują się trzy obrazy: po stronie zachodniej: Niepokalanego Serca Maryi i Najświętszego Serca Pana Jezusa, a od strony wschodniej obraz Miłosierdzia Bożego. Poniżej obrazu św. Antoniego znajduje się wbudowane metalowe w formie prostokątnej szafki, jednodrzwiczkowe tabernakulum.

Odpust: św. Antoniego Padewskiego (13 czerwca).

Księgi parafialne: od 1982 r.

Adres:

Górne 6