I wszystko ruszyło….wycięcie Bożonarodzeniowej choinki papieżowi Franciszkowi

W środę 8 listopada został ścięty świerk, który pojedzie do Watykanu w darze od Kościoła w Polsce. Świerk o wysokości ok. 28 metrów pochodzi z diecezji ełckiej, rósł w Puszczy Rominckiej, w okolicach miejscowości Żytkiejmy. Ścięcie świerku wymagało sporo zachodu. Należało najpierw przygotować grunt pod dźwigi, które zabezpieczały drzewo przed upadkiem. Chodziło o to, aby nie uszkodzić gałęzi. Choinka zostanie przetransportowana najpierw do Ełku, gdzie w sobotę 11 listopada o godz. 15.00 rozpocznie się uroczysta modlitwa za Papieża oraz o szczęśliwą podróż drzewka do Włoch. Drzewko dotrze do Watykanu ok. 22 listopada a następnie zostanie ustawione na Placu św. Piotra w Rzymie. Obok zostanie zbudowany tradycyjny żłóbek.

Idea ofiarowania choinki z Mazur do Watykanu została zainicjowana przez arcybiskupów i biskupów metropolii warmińskiej i białostockiej oraz przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Przygotowania zostały poczynione już w 2007 roku, trzeba było jednak poczekać aż 10 lat, by pomysł mógł zostać zrealizowany. Ofiarowywanie choinki do Watykanu jest już wieloletnią tradycją i przez lata włączały się w nie różne kraje, m.in. Niemcy, Austria, Słowenia, Rumunia, Chorwacja, Ukraina, Belgia, Czechy i Słowacja.

Jest to drugie w historii drzewko, które jedzie do Watykanu z Polski. Ostanie takie wydarzenie miało miejsce 20 lat temu, kiedy to drzewko dla Papieża Jana Pawła II, przywieźli do Watykanu górale.

Dnia 7 grudnia odbędzie się uroczystość zapalenia lampek na choince. Wtedy delegacja z Polski weźmie udział w audiencji z Papieżem Franciszkiem.

fot.,  video Radio 5, Bartosz Gołębiowski