Inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkół Katolickich w Piszu

W nowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Katolickich w Piszu, pierwszego września, oficjalnie zainaugurowano nowy rok szkolny: „Niech tę szkołę wyróżnia tożsamość oparta na Ewangelii” – życzył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Bp Jerzy Mazur  przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu oraz poświęcił nowo wybudowany obiekt sportowy (sala gimnastyczna) przeznaczony dla tejże szkoły. „Hala sportowa jako miejsce ćwiczeń, rozgrywek sportowych jest bardzo potrzebna w edukacji młodego człowieka (…) Szkoła kiedy pomaga w zdobywaniu wiedzy, mądrości, sprawności ciała oraz siły duchowej to pomaga budować osobowość młodego chrześcijanina i Polaka na prawdziwych i pewnych filarach.” – zaznaczył podczas homilii kaznodzieja. Udział w uroczystościach wziął również krajowy duszpasterz sportowców – ks. Edward Pleń, salezjanin, parlamentarzyści i samorządowcy.

„Staje przed nami Jezus i przemawia do nas, jako swoich uczniów. Mówi do wszystkich, niezależnie czy ktoś zasiada w ławce szkolnej czy prowadzi zajęcia. Chrystus staje przed nami jako nasz Pan i Nauczyciel, a my wszyscy winniśmy słuchać Jego słów jako najlepsi uczniowie”– wskazywał bp Mazur.

Hierarcha zgromadzonym postawił pytanie: co to znaczy być uczniem i co jest zadaniem ucznia? Zwrócił uwagę na istotną sprawę, jaką jest słuchanie, bo od tego tak naprawdę wszystko się zaczyna. „My wszyscy dzisiaj przychodzimy do Nauczyciela i słuchamy Jego słów. To Jezus jest naszym pierwszym i najlepszym nauczycielem, a najwspanialszym podręcznikiem życia i mądrości jest Pismo Św. Dlatego na początku roku szkolnego zachęcam was, by Pismo Św. było wśród waszych podręczników, byście z niego korzystali, czytali, rozmyślali Słowo Boże i postępowali według Jego zaleceń” – zachęcał młodych ludzi bp Mazur.

Zaakcentował również fakt wybuchu I Wojny Światowej: „1 września przypomina nam o wielkiej ofierze naszego narodu, o której winniśmy zawsze pamiętać (…) 81 lat temu wasi rówieśnicy idąc do szkoły zamiast błękitnego i spokojnego nieba widzieli czarne sylwetki niemieckich samolotów, które zrzucały tysiące bomb, powodując zniszczenie i śmierć” – przypomniał biskup.

Powołując się na postać patrona szkoły, Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, apelował do zebranych o poszanowanie wartości chrześcijańskich, o miłość w obronie naszej Ojczyzny, o zniweczenie nienawiści w życiu codziennym, w różnego typu relacjach, o wolność w podejmowaniu decyzji.

Po uroczystej Eucharystii odbyło się poświęcenie sali gimnastycznej dla Zespołu Szkół Katolickich w Piszu, o którą gównie starała się była Pani dyr. ZSK – Wiesława Jankiewicz. Jej należą się szczególne podziękowania.

ZSK w Piszu powstał w marcu 2001 roku. Nadanie Zespołowi Szkół Katolickich dekretem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego miało miejsce w maju 2006 roku. Szkoła wpaja uczniom postawy i zachowania czysto chrześcijańskie kierując się wskazówkami swego wielkiego Patrona. Wydała już Ojczyźnie wielu prawych i wybitnych absolwentów.

ks. kz