Informacja o pogrzebie Kapłana – śp. Ks. Józef Kącki CRL

Przewielebni Kapłani, Czcigodne Siostry Zakonne, Drodzy Wierni

przekazuję informację od Księży Kanoników Regularnych o śmierci ks. Józefa Kąckiego, wieloletniego proboszcza parafii Straduny.

Ks. Marcin Maczan – kanclerz Kurii

W duchy wiary i nadziei życia wiecznego, zawiadamiam, że dnia 7 listopada 2020 roku, w 100. roku życia i 75. roku kapłaństwa, został powołany do wieczności

Ś.P.

Ksiądz Józef Kącki

Kanonik Regularny Laterański

Wieloletni Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach

Program uroczystości:

Poniedziałek,  9 listopada:

16.30 – Nabożeństwo różańcowe w kościele parafialnym w Stradunach

17.00 – Msza św. żałobna w kościele parafialnym w Stradunach

19.00 – Msza św. żałobna w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

Wtorek, 10 listopada:

10.30 – Nabożeństwo różańcowe w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

Ciało zmarłego księdza Józefa Kąckiego zostanie pochowane w grobowcu zakonnym Kanoników Regularnych Laterańskich na cmentarzu komunalnym nr 1 w Ełku.

Wieczny  odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

 Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen

Ks. Józef Kącki przyszedł na świat 11 marca 1920 r. w rodzinie Wiktorii i Piotra Kąckich w Trzcianie k. Bochni jako jedno z ośmiorga dzieci. Wzrastał w atmosferze miłości do Boga i Ojczyzny. Po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do niższego seminarium Zakonu Kanoników Regularnych w Krakowie, które ukończył w 1939 r. Uzyskując maturę w wyróżnieniem wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych w Krakowie, gdzie po latach nauki i formacji został wyświęcony 8 lipca 1945 r.

Studiował katechetykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jednak już 6 stycznia 1946 r. podjął prace duszpasterską na ziemi ełckiej. Do 31 sierpnia 1957 r. pełnił posługę katechetyczna i kapłańską w Ełku, a także dojeżdżał do Kalinowa, Prawdzisk, Pisanicy, Wiśniowa, Wieliczek, Prostek, Grabnika. Następnie do września 1963 r. pracował jako proboszcz i przeor w Gietrzwałdzie. W Gietrzwałdzie ks. Józef był współorganizatorem diecezjalnego ośrodka kształcenia katechetek. Był oskarżany przez władze komunistyczne „o szkodliwą dla Państwa działalność” i od 27 kwietnia 1964 r. powrócił na ziemie ełckie. Pobudował plebanię w Stradunach i doprowadził do erygowania parafii, co miało miejsce 22 maja 1971 r., oddając kościół pod opiekę Matki Bożej Królowej Polski.

W parafii Straduny przeżył swoje lata kapłańskie. W tym roku wraz z całą wspólnotą parafialną świętował jubileusz 100 lat życia i 75 lat święceń kapłańskich. W jednym z ostatnich rozmów mówił, że każdy swoje życie musi rozegrać do końca. Z Jego świadectwa kapłańskiego życia wyrosło wiele pokoleń.

Zapisał się w pamięci jako niezłomny czciciel Matki Najświętszej, świadek dziejów historycznych, oddany gospodarzom kapłan i wymagający przede wszystkim od siebie. Wielu z nas ma prywatne wspomnienia z obecności w swoim życiu śp. Ks. Józefa Kąckiego. Nasza serdeczna pamięć i modlitwa niech będą wyrazem wdzięczności Panu Bogu za dar życia i kapłaństwa ks. Józefa Kąckiego. Niech jego dobro wstawia się u Boga za Nim. Modlitwą wypraszajmy śp. Ks. Józefowi Niebo.