Inne spojrzenie na historię

Od kilku miesięcy podopieczni świetlicy „Quo vadis” w Ełku intensywnie przygotowywali się do przedstawienia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno – muzyczny pt. ”Pisk Białego Orła” wymagał od młodych aktorów nie tylko mnóstwa wysiłku, ale i zaangażowania. W pierwszej kolejności dzieciom została przedstawiona fabuła przedstawienia, jej ramy czasowe a także charakterystyka poszczególnych postaci. Następnie rozpoczęła się praca z tekstem. Kolejne próby odbywały się z wykorzystaniem scenografii, a dzieci miały możliwość przymierzenia strojów przygotowanych na potrzeby przedstawienia.

Za nami premiera, która odbyła się w minioną sobotę przed wolontariuszami z Parafialnych Zespołów Caritas. W niedzielę rozpoczęliśmy tournée  (przedstawienie zostanie wystawione dla dzieci z domu dziecka oraz dla osób bezdomnych, ale dopiero w grudniu). Tym razem przedstawienie obejrzeli seniorzy z Domu Pomocy Społecznej Misericordia w Ełku. Podczas każdego przedstawienia dzieci rozdawały własnoręcznie przygotowane ciasteczka z lukrową flagą biało – czerwoną.

Dziękujemy wspaniałej publiczności za ich łzy wzruszenia, ciepłe i pełne otuchy słowa.

Specjalne podziękowania składamy dla pani Eweliny Flak, dzięki której podopieczni świetlicy „Quo vadis” doskonalili swoje aktorskie umiejętności. Żmudne tygodnie ćwiczeń, wielokrotne powtarzanie ról, doskonalenie umiejętności spowodowały, że przedstawienie wypadło wspaniale!

Dziękujemy wolontariuszom ze szkolnego koła Caritas przy Zespole Szkół Sportowych w Ełku za pomoc przy montażu i demontażu sceny, oraz za asystę podczas przedstawienia. Czas uchylić rąbka tajemnicy, o czym jest przedstawienie….

Fabuła została osnuta wokół historii polskiej, wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która przeżywa wojenną traumę z powodu wymarszu ojca i jednego z synów na front w czasie I wojny światowej. Rodzina ta ukrywa w swoim domu Poetę, który często odwołuje się do literatury i poezji z czasu zaborów. Ponadto Poeta podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Biały orzeł, który staje się symbolem wolnej Polski i jego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na odzyskanie wolności. W przedstawieniu występuje również rola Kota, który symbolizuje bierność części wsi polskiej, obojętnej na los ojczyzny.

Akcja rozgrywa się w pomieszczeniu biednej chałupy. Fabuła jest mocno wzbogacona muzyką, która buduje nastrój i emocje za sprawą legendy o białym orle oraz wieloma piosenkami ściśle związanymi z fabułą.

Joanna Dziatkowiak

(Przedstawienie powstało w ramach projektu „Inne spojrzenie na historię” sfinansowanego ze środków Caritas Polska w ramach programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”)