„Jak rozmawiać z nastolatkami, żeby nas słuchały? ” – spotkanie z panią Bogną Białecką

O tym, jak stworzyć dobrą atmosferę do rozmowy z nastolatkiem, jak planować spotkanie, jak pytać, aby uzyskać odpowiedź, rozmawiali rodzicie, wychowawcy i osoby zainteresowane tematyką komunikacji z nastolatkami podczas sobotniego spotkania w Centrum Oświatowo – Dydaktycznym.

Gościem spotkania była Bogna Białecka, psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, autorka szeregu poradników psychologicznych dotyczących wychowania dzieci i relacji, w tym nowości: „Ty i twój nastolatek, poradnik dla rodziców”. Redaktor portalu dla młodzieży pytam.edu.pl oraz towarzyszących mu warsztatów dla młodzieży i rodziców. Żona, mama czworga dzieci w wieku 8 do 16 lat. Organizatorem  spotkania był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

Ponad setka osób, która przybyła 25 listopada na spotkanie przez ponad półtorej godziny pogłębiała swoją wiedzę dotyczącą tego, jak właściwie rozmawiać z młodymi ludźmi – dziećmi, wychowankami. Prof. Bogna Białecka –  opierając się na wiedzy akademickiej popartej doświadczeniem, zarówno naukowym jak i doświadczeniem macierzyństwa, krok po kroku przedstawiała zebranym jak rozmawiać, aby nasza rozmowa była konstruktywna.

Podczas wykładu można było usłyszeć odpowiedź na pytania:
– Czy rodzic ma coś do powiedzenia nastolatkowi, czy liczą się tylko rówieśnicy?
– Jak rozmawiać? Pytania, logiczne argumenty czy przykłady?
– Czy zbuntowany nastolatek rzeczywiście odrzuca wszystko, co mówimy?
– Jak rozmawiać z nastolatkiem, który nie chce rozmawiać?

Prelegentka zwróciła uwagę na problem znacznie zaburzający komunikację, którym jest świat cyfrowy. Nastolatkowie często szukają  rozwiązań swoich problemów w Internecie. „Szukając pomocy np. w przypadku anoreksji młodzi natrafiają na grupy i fora, na których nie tylko nie znajdują pomocy, ale pogłębiają swoje problemy”- zwracała uwagę zebranych prof. Białecka, zachęcając do inicjowania rozmów z nastolatkami. Gość spotkania podkreślał również istotną rolę integralności w działaniach wychowawczych. Odwrotne od zamierzonych skutki może przynieść zachowanie rodziców czy wychowawców, którzy nawołują do przyjmowania pewnych postaw i zachowań, a sami tak nie żyją. Za przykład podała skandal związany z osobą Josha Duggara, który w Stanach Zjednoczonych promował życie w czystości, a sam zdradzał swoją żonę. Informacja ta rozeszła się szybko, co bardzo mocno uderzyło w jego autentyczność, a także zachwiało wartością czystości seksualnej wielu amerykańskich nastolatków.  Spotkanie zakończył szereg pytań dotyczący problemów, z jakimi spotykali się zebrani w relacji z nastolatkami.

Po spotkaniu była możliwość nabycia książek autorstwa p. Bogny Białeckiej.

WDR