Jubileusz w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (zapowiedź)

W sobotę 13 maja 2017 r. z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w parafii katedralnej, w Ełku odbędzie się inauguracja uroczystości jubileuszowych.

Czuwanie modlitewne rozpocznie się nabożeństwem różańcowym o godzinie 18.00. Mszy św. o godzinie 19.00, będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur. Po Eucharystii w procesji Figura Matki Bożej Fatimskiej zostanie przeniesiona do parafii św. Jana Pawła II w Ełku, gdzie pozostanie na czas nawiedzenia.

Procesyjne przejście będzie rozpoczęciem szlaku peregrynacyjnego Figury Matki Bożej Fatimskiej w ełckich parafiach oraz wyznaczonych świątyniach w diecezji. Nawiedzenie zakończy się 7 października 2017 r.

W 1990 r. bp Józef Wysocki sprowadził z Fatimy do Ełku Figurę Matki Bożej. Rzeźba jest wykonana z polichromowanego drewna o wysokości 102 cm. Przedstawia Matkę Bożą z objawień fatimskich. Duchowny rozpoczął starania o pozwolenie na uroczystą koronację Pani Fatimskiej.

Dokonał tego Ojciec Święty Jan Paweł II 6 czerwca 1991 r. w Olsztynie. Była to trzecia, po Szczecinie i Zakopanem – Krzeptówkach, koronacja figury Pani Fatimskiej w Polsce. 13 maja 1994 r. abp Wojciech Ziemba, ustanowił katedrę ełcką jako diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W parafii katedralnej znajdują się relikwie dzieci fatimskich: Franciszka i Hiacynty, które w najbliższą sobotę papież Franciszek ogłosi świętymi.