Jubileusze kapłańskie i zakonne

W święto Maryi, Matki Kościoła, która jest też główną patronką diecezji ełckiej, odbyło się doroczne święto jubileuszy święceń kapłańskich i profesji zakonnych. W uroczystej  Mszy św. odpustowej, w katedrze ełckiej sprawowanej pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego uczestniczyli dostojni jubilaci oraz wierni. Homilię wygłosił bp pomocniczy  – Adrian Galbas SAC. W tym roku swoje jubileusze obchodziło ok. 100 jubilatek i jubilatów.

„Dzisiejszy dzień jest najpierw okazją do wielkiej wdzięczności Panu Bogu za dar waszego istnienia. Właśnie tak. Za dar istnienia, które przecież było wcześniejsze niż wasze życie na ziemi (…) Ta wielka rzeka waszego istnienia, Drodzy Jubilaci, ma swoje źródło w Sercu Boga i w Jego Miłości.”- mówił w homilii bp. Galbas.

„Dziękujemy także za to, że ta wielka rzeka waszego życia nie płynie donikąd. Przeciwnie: płynie dokąś. Do tego miejsca, skąd wyszła, do wiecznego istnienia w Bogu. Kiedyś, w dniu, który zna tylko On wpadnie ona na powrót w wielkie morze wieczności. Trzeba o tym przypominać dziś sobie i innym (…) Nasze życie jest częścią, niewielką i nie najważniejszą tego wielkiego życia, które Bóg nam wysłużył swoją śmiercią i zmartwychwstaniem. I o tym też w Dniu Jubileuszu pamiętamy. Że rzeka ma wpaść do morza.” – tłumaczył kaznodzieja.

Biskup dziękował Panu Bogu za dar życia czcigodnych jubilatów, za dar kapłaństwa, profesji zakonnych. Dziękował za wszystkich ludzi, jakich spotkali na swojej drodze, dziękował za nich samych. „Dziękujemy za to Bogu, bo to On jest Dawcą życia i Dawcą powołania. Kapłaństwo, które otrzymaliście jest Jego, nie waszym. Charyzmat profesji zakonnej jest Jego, nie waszym. Te dary zostały złożone w wasze ręce, jak cenny skarb w marne naczynie, albo jak muzyka w fortepian. Muzyka by nie zabrzmiała, gdyby nie było fortepianu, ale też muzyka nie jest z fortepianu (…) Dziękujemy także ludziom, którzy byli obok. I tym, którzy byli waszymi sprzymierzeńcami, którzy zabierali wam przeszkody spod nóg i tym, którzy te przeszkody wam kładli. Tym, z którymi na dotychczasowej drodze było wam po drodze i tym, który jednak poszli w przeciwną stronę. Po czasie okazuje się, że paradoksalnie ci drudzy pomogli nawet bardziej (…) I w końcu dziękujemy dziś i wam samym. Przede wszystkim za wierność.”

„Wasz jubileusz jest dowodem na to, że potrafiliście kulturze chwili, przeciwstawić kulturę stałości, choć pewnie nie zawsze było to łatwe, a może nie jest łatwe także w tym momencie waszego życia (…) Każdy jubileusz jest także okazją do weryfikacji swojego życia. Paradoksalnie okazją do rachunku sumienia.” – stwierdził bp. Galbas.

Najstarszym kapłanem w diecezji ełckiej jest ks. Józef Kącki CRL, który w tym roku świętuje 75 rocznicę święceń. Od 1947 r. jest związany z duszpasterstwem na terenie diecezji ełckiej.

Po Mszy św. w Centrum Pastoralno-Dydaktycznym odbyła się uroczysta agapa, podczas której złożono życzenia jubilatom i wręczono drobne podarunki.

ks. kz