Jutro z katedry ełckiej wyrusza XXVIII Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

We wtorek 28.07.2020 r. po Mszy św., pątnicy wyruszą spod katedry ełckiej po raz 28 w drogę do Częstochowy.  Z powodu koronawirusa i obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, tegoroczna XXVIII Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę będzie miała inny charakter niż zawsze.

Duchowni do tegorocznego pielgrzymowania zapraszają wszystkich w formie duchowej. Natomiast osoby duchowne wezmą fizycznie udział w XXVIII Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Całą trasę przejdą księża, którzy będą reprezentować każdą z sześciu grup pielgrzymkowych. Termin XXVIII EPP na Jasną Górę nie ulega zmianie. Pielgrzymka rozpocznie się 28 VII Mszą św. w katedrze ełckiej o godzinie 7:00, a zakończy się 11 VIII Mszą świętą w kaplicy cudownego obrazu o godz. 11:00.

„1 VIII pielgrzymujący księża zgromadzą się w kościele parafialnym w Gąsewie na adoracji Najświętszego Sakramentu. Przez cały ten dzień niesiony będzie Przenajświętszy Sakrament. Będziemy w ten sposób wypraszać Miłosierdzie Boże dla świata, Polski i naszej diecezji” — mówi ks. Kordowski.

„Wszystkich, którzy nie mogą w tym roku z nami wyruszyć, zapraszamy do pielgrzymowania duchowego. Co roku te osoby, które nie mogły wybrać się na pielgrzymi szlak, właśnie w ten sposób przeżywały te kilkanaście dni. Również w tym roku zachęcamy wszystkich do duchowego towarzyszenia nam w XXVIII Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Niech każdy kto chce i może, złoży duchowy dar przez ręce Niepokalanej” – dodaje kierownik EPP na Jasna Górę.

Jednocześnie kapłani, którzy przejdą pielgrzymi szlak, zachęcają wszystkich duchowych pielgrzymów w czasie trwania pielgrzymki do uczestniczenia w Eucharystii, modlitwy różańcowej oraz koronki do Bożego Miłosierdzia, postu, ofiarowania cierpień, czynów miłosierdzia, udziału w Apelu Jasnogórskim o 21:00.

„Każdego dnia o godzinie 21:00 w łączności duchowej z Jasną Górą będziemy brali udział w Apelu Jasnogórskim. Proszę wszystkich proboszczów o umożliwienie wiernym udziału w tej modlitwie w świątyni parafialnej. Apel Jasnogórski będzie transmitowany także z różnych kościołów naszej diecezji, trasy pielgrzymkowej oraz kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze” — zachęcają biskup Jerzy Mazur i ks. Łukasz Kordowski.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (wtorek) ok. godz. 10.30.

Renata Różańska

17) 11 VIII – środa

Jasna Góra

Schemat „Apelu Jasnogórskiego”

1. Bogurodzica( lub inna pieśń Maryja)
  2. Apel (wersja do wyboru – może być w j. łacińskim)
  3. Rozważanie prowadzone przez księdza katolickiego(może być nieco dłuższe niż na pielgrzymce)
  4. Tajemnica różańcowa poprzedzona zapowiedzeniem intencji o ustanie epidemii
  5. Ogłoszenia: parę słów o parafii czy grupie która prowadzi Apel; kilka słów o tym, gdzie obecnie znajdują się pielgrzymi; zachęta do modlitwy za pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę; zaproszenie na Apel w dniu kolejnym;
  6. Błogosławieństwo i pieśń na zakończenie

[1] Zalecana transmisja przez fb, ale można użyć dowolnej formy. W tym dniu proszę powiadomić redaktora Martyrii ks. Krzysztofa Zubrzyckiego by mógł zamieścić informacje na naszej stronie diecezjalnej.

plik do pobrania: Apel Jasnogórski-XXVIII EPP