„Kalendarze miłosierdzia 2021” – cegiełki wsparcia w „Obiektywie” TVP3  Białystok

W czwartkowym wydaniu „Obiektywu” i „Gościa Obiektywu” (19.11.2020) na antenie TVP3 Białystok, Caritas Diecezji Ełckiej informowała o pracach remontowych pokoszarowego budynku w Suwałkach przy ul. Puławskiego 24. Powstaje tu domu pomocy społecznej dla osób starszych, chorych i samotnych. Podobna placówka od 2016 r. funkcjonuje w Ełku pod nazwą Dom Pomocy Społecznej „Misericordia”. Centrum Senioralne w Ełku jest obecnie rozbudowywane. Trwają prace nad wykończeniem budynku, gdzie docelowo znajdzie się 80 kolejnych miejsc. Obserwujemy, że nasze społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej osób w jesieni życia potrzebuje pomocy. Takich miejsc jest zdecydowanie za mało.

Remontowany budynek w Suwałkach przez jakiś czas wykorzystywany był przez parafię pw. Chrystusa Króla. Gdy kościół parafialny był w trakcie budowy, nabożeństwa odbywały się w pomieszczeniach usytuowanych na parterze pokoszarowego gmachu. Obecnie opiekę nad obiektem sprawuje Caritas Diecezji Ełckiej. Budynek jest w kiepskim stanie, dlatego niezbędne jest wzmocnienie jego konstrukcji. Cieszy nas fakt, że znajduje się tam pomieszczenie na kaplicę. Odkryto w nim kompozycję malarską przedstawiającą Trójcę Świętą. Stanowiła ona ważny element dekoracyjny funkcjonującej niegdyś w tym miejscu cerkwi służącej na potrzeby skoszarowanego wojska carskiego. Odrestaurowanie wizerunku Trójcy Świętej to troska o zastane tu elementy sakralne i zachowanie dziedzictwa historycznego.

Budynek zostanie wewnątrz całkowicie przebudowany na potrzeby domu pomocy społecznej – powstanie centrum rehabilitacyjne, gabinet lekarski i pielęgniarski, terapii zajęciowej, stołówka, kuchnia, 1 i 2-osobowe pokoje oraz pomieszczenia niezbędne na zaplecze. Swój dom znajdzie tu docelowo 100 pensjonariuszy. Będą to przede wszystkich osoby w podeszłym wieku, przewlekle chore, samotne. Personel DPS-u zatroszczy się o zaspokojenie ich potrzeb bytowych. Będą mieli zapewnione mieszkanie, posiłki, opiekę lekarza, pielęgniarek, rehabilitantów oraz duszpasterza. Nie będą czuli się samotni, zdani na samych siebie. Patronem powstającego DPS-u będzie Sługa Boży ks. Kazimierz Hamerszmit, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dauchau, wieloletni duszpasterz suwalski, wrażliwy na potrzeby bliźnich.

Prace nad wykończeniem budynku w Ełku i przystosowaniem budynku w Suwałkach odbywają się etapami. To bardzo duży koszt. Dlatego otwarcie nowych DPS-ów zależy od możliwości pozyskania środków finansowych i hojności wiernych. Każda symboliczna złotówka przekazana na ten cel przybliża do powstania miejsca, gdzie starsi ludzie będą mogli godnie żyć.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o naszych bliskich, ale także o wszystkich potrzebujących. W dzieło Caritas można włączyć się poprzez nabycie „Kalendarza Miłosierdzia 2021”, który jest dostępny w parafiach diecezji ełckiej lub poprzez wpłatę dobrowolnej ofiary na nasze konto bankowe z dopiskiem „DPS Misericordia w Ełku” lub „DPS im. ks. K. Hamerszmita w Suwałkach” (PKO BP SA o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369). Z kalendarza dowiesz się więcej o dziełach i akcjach charytatywnych ełckiej Caritas. Zawiera on przepisy kuchni mazurskiej i nie tylko… Znajdziesz w nim także porady przydatne w codziennym życiu. Niech to nasze wspólne dzieło będzie realizacją słów z Dziejów Apostolskich: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20,35).

Linki do materiałów wideo:

https://bialystok.tvp.pl/50876453/cegielki-wsparcia

https://bialystok.tvp.pl/28482730/gosc-obiektywu

 

Więcej informacji na stronie internetowej Caritas Diecezji Ełckiej:

http://elk.caritas.pl/elcka-caritas-w-sluzbie-osobom-w-jesieni-zycia/