Kolejny „Przystanek Historia” już 14 grudnia

Centrum Oświatowo Dydaktyczne Diecezji Ełckiej i IPN w Białymstoku serdecznie zapraszają wszystkie osoby zainteresowane ciekawą lekcją historii na kolejny „Przystanek Historia”.  Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie rocznica stanu wojennego.

14 grudnia 2017 r. o godz. 19.00 – w sali konferencyjnej Centrum (budynek kurii biskupiej w Ełku) odbędzie się projekcja filmu pt.: „PRÓBA GENERALNA. Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej Listopad-Grudzień 1981”. Film zrealizowany został w 2011 r. przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.  Realizacja: Anna T. Pietraszek, Mirosław Jabłoński, Michał Kurkiewicz, Leszek Rysak, Konrad Starczewski; opracowanie muzyczne: Michał Kulenty. Płyta Edukacyjna IPN BEP IPN 2011

„Strajk w WOSP był walką o obywatelski i propaństwowy charakter Pożarnictwa. Strajkujący podchorążowie domagali się, by WOSP został objęty ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie podporządkowany przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Pacyfikacja strajku 2 grudnia 1981 r. okazała się nie tylko likwidacją protestu, ale także sprawdzianem przed wprowadzeniem stanu wojennego. Młodzi strażacy-podchorążowie zapłacili srogą cenę: rezygnację z marzeń i wyśnionego zawodu lub „kompromis” z władzami. Wydarzenia listopada–grudnia 1981 stały się dla nich, dla Pożarnictwa, ale i dla reżimu, próbą generalną…”

Projekcję filmu poprzedzi wprowadzenie związane tematycznie z kolejnym „Przystankiem Historia”.

Przystanki odbywają się w ostatni czwartek miesiąca i trwają ok. 90 min. Serdecznie zapraszamy.

plakat do pobrania: zapr. 14 XII 2017