Komunikat w sprawie modlitwy do św. Michała Archanioła za Kościół

Papież Franciszek prosi cały Lud Boży o codzienny Różaniec oraz wzywa wszystkich wiernych, aby na jego zakończenie odmawiano w intencji Kościoła „Pod Twoją obronę” i modlitwę Leona XIII do św. Michała Archanioła, „prosząc Matkę Bożą i Świętego Michała Archanioła, aby chronili Kościół od diabła, który zawsze stara się oddzielić nas od Boga i dzielić między nami”.

Wcześniej, św. Jan Paweł II, odwiedzając sanktuarium św. Michała Archanioła na górze Gargano, 24 maja 1987 roku, przypominał rolę św. Michała w Kościele i świecie. Mówił: „Archanioł Michał stoi u boku Kościoła, aby go bronić przed wszystkimi podłościami świata, aby pomóc wierzącym odeprzeć demona, który jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. (1 P 5,8). Ta walka z demonem, który jest przeciwieństwem postaci Św. Michała Archanioła, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działa w świecie”.

W wielu parafiach naszej diecezji modlitwa do św. Michała Archanioła jest systematycznie odmawiana podczas każdej Mszy św., po błogosławieństwie. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka odmawiajmy tę modlitwę, a szczególnie w miesiącu październiku na zakończenie nabożeństwa różańcowego.

Modlitwa papieża Leona XIII
„Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

Ks. Jacek Uchan
dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego