Krasnopol: diecezja ełcka dziękuje Bogu za plony

Bp Jerzy Mazur: „Każdy dobry rolnik, to człowiek wierzący”.

Te słowa usłyszeli rolnicy w sobotę, 5 września, podczas diecezjalnego dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami Diecezjalnych Dożynek była parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Krasnopolu wraz z Urzędem Gminy oraz Ełcką Kurią Biskupią.

Ks. prał. Wacław Iżbicki, diecezjalny duszpasterz rolników, zwracając się do gospodarzy mówił: „Każdy wierzący zwraca swój wzrok ku Bogu. Człowiek jest najbliższym współpracownikiem Boga. Kiedy kończy się czas zbiorów to przychodzi czas refleksji, zatrzymania, by zobaczyć swoją pracę, by dziękować Bogu za Jego opiekę, za podtrzymywanie wszystkiego w istnieniu. Dożynki są okazją, by zastanowić się nad relacją praca – a wiara” zachęcał duszpasterz.

Duszpasterz rolników zauważył jak trudna jest dzisiaj praca rolnika, który potrzebuje dzisiaj życia w Chrystusie. „Każdy z nas doświadcza zmęczenia, może pod tym uśmiechem, pośród wielu z nas kryje się jakaś niespełniona nadzieja, smutek, jakiś ból, może choroba… Chrystus nie zdejmie z nas krzyża tych spraw trudnych i bolesnych, ale obiecuje, ze nas wzmocni wewnętrznie, że nas pokrzepi, da nam nową siłę, nową nadzieję, da nam radość życia” – mówił kapłan.

Na zakończenie swego wystąpienia ks. Iżbicki podkreślał jak ważne jest przezywanie niedzielnej Mszy św. w kościele, we wspólnocie parafialnej: „moi drodzy bez niedzieli, Dnia Pańskiego nic nie możemy, wtedy ogarnia nas rozpacz, ogarnia nas jeszcze większe zmęczenie. Trochę uśpiła nas pandemia, ale wracajcie do kościołów, przyprowadzajcie swoje dzieci do kościoła, bo trzeba dać swej duszy trochę pokarmu…”

Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już wieloletnią historię. Każdego roku wybrana parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W tym roku dożynkom towarzyszyło hasło: „Z Maryją dziękujemy Bogu za dar Eucharystii i plony”.  Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a oprawę muzyczną wykonał Chór Ziemi Sejneńskiej pod dyrekcją Emilii Melon.

Ks. kan. Krzysztof Mulewski, proboszcz parafii w Krasnopolu witając zgromadzonych na uroczystości dożynkowej przypomniał, że Krasnopol przeżywa jubileusz 250-lecia swego istnienia. Podkreślił, że Krasnopol chociaż jest niewielką miejscowością, na skraju diecezji ełckiej, to jest skarbem, który warto odkrywać.

W homilii bp Jerzy Mazur zwrócił uwagę na szczególny wymiar pracy na roli. Mówił: „Każdy rolnik dobrze wie, że  w żniwach łączy się zawsze to, co ludzkie – z tym co Boskie. To wy rolnicy w pracy na roli, przy zasiewach, przy żniwach, doświadczacie  tego Bożego cudu.”

Biskup odwołując się do codzienności spożywania chleba zauważył: „Sięgamy po chleb wtedy, kiedy jesteśmy głodni. Ale jest też w człowieku głód Boga, który polega na pragnieniu, aby doświadczać Jego obecności w świecie i w swoim życiu.”

„Każdy dobry rolnik, to człowiek wierzący. Wiara rolnika często jest prosta i mocna. I ta wasza wiara dodaje wam nadziei i siły w przezwyciężeniu wielkich trudności. Pragnę przypomnieć słowa matki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jako świadka wiary, która mówiła, że  najważniejsze w życiu jest dać dzieciom Boga. Czyńcie to i dzisiaj” – zachęcał bp Mazur.

„W dzisiejszych czasach wielu depcze przykazania Boże, chełpiąc się zuchwale, że można dobrze żyć bez Jego błogosławieństwa. Największym grzechem dzisiejszego człowieka jest niewiara, odejście od Boga. „Miejcie wiarę w Boga”. Boga potrzebujemy bardziej niż chleba. Drodzy rolnicy nie zaniedbujcie religijnego charakteru nabożeństw takich jak poświęcenie ziarna siewnego, poświęcenie pól, dziękczynienie za zbiory. Zawierzcie siebie, wasze rodziny i wasz trud Bogu Trójjedynemu” – apelował pasterz diecezji.

Na zakończenie kapłani przełamali się ze wszystkimi uczestnikami dożynek pobłogosławionym chlebem. Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem.

Został rozstrzygnięty konkurs na wieńce dożynkowe. Spośród 26 prezentowanych misternie wykonanych równianek, wieńców i pomysłowych form żniwnych komisja wyłoniła 7 pierwszych miejsc w różnych kategoriach. Najwyżej ocenione zostały prace z miejscowości:  Majdan, Postawelek, Krasnopol, Aleksandrowo, Sejny, Przerośl. Gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim, którzy zaprezentowali wieńce, dlatego też i one zostały nagrodzone.

Świętowanie Diecezjalnych Dożynek w Krasnopolu miało nie tylko oprawę duchową, ale też artystyczną oraz kulinarną – sołectwa przygotowały agapę. A na scenie zaprezentowały się zespoły: „Onegdaj”, „Pogranicze” oraz „Przeroślaki”.

W przyszłym roku Diecezjalne Dożynki odbędą się w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej.

mr