Lato z Chrystusem na Mazurach – 2019

Bp Mazur: Misja św. Brunona zmieniła oblicze naszej ziemi 

W pierwszą sobotę lipca zainaugurowano „Lato z Chrystusem na Mazurach”. Uroczystość miała miejsce na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Od dziesięciu już lat  giżycczanie, turyści oraz żeglarze gromadzą się na wspólnej Eucharystii, aby Panu Bogu powierzyć czas letniego wypoczynku. W tym roku oprócz społeczności giżyckiej udział wzięli żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego na czele z gen. bryg. Norbertem Iwanowskim oraz delegacja z Kwerfurtu z proboszczem ks. Heinzem Wernerem.

Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur. Zwracając się do zgromadzonych na lądzie, a także z pamięcią o żeglarzach pływających po Niegocinie i mazurskich jeziorach oraz turystów  mówił: „Dzisiaj gromadzimy się na Wzgórzu św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku na uroczystościach dziękczynienia za misje św. Brunona na tych terenach. Uwielbiamy Boga za to, że posłał św. Brunona na te ziemie. Misja św. Brunona zmieniła oblicze naszej ziemi”.

W tym roku inauguracji „Lata z Chrystusem na Mazurach” towarzyszą szczególne jubileusze: 40 – lecie pierwszej wizyty papieskiej św. Jana Pawła II do Polski, 20 – lecie pielgrzymowania po diecezji ełckiej oraz 25 – lecie istnienia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Wskazując na te jubileusze biskup zwrócił uwagę, że wspominani dzisiaj święci byli orędownikami pokoju. „Głosili pokój Chrystusowy, którego świat dać nie może. Głosili z mocą Ducha Świętego i przemieniali oblicze ziemi”.

Biskup ełcki przypomniał, że pierwsze soboty miesiąca są szczególnie poświęcone Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. „Jest to dobra okazja by zapoznać się z Orędziem fatimskim, które nadal jest aktualne. Wzywa nas do modlitwy różańcowej, pokuty nawracania się. Jesteśmy zachęcani by w Niepokalanym Sercu Maryi znaleźć schronienie i drogę do Boga” – mówił hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii kustosz sanktuarium, ks. prał. kpt. Zdzisław Mazur wyraził wdzięczność za okazywaną troskę o rozwój kultu św. Brunona, współpatrona diecezji ełckiej, patrona miasta Giżycka oraz giżyckiej parafii. „Dzisiejsze uroczystości modlitewne na tym Wzgórzu zakończmy fragmentem z hymnu o świętym: św. Brunonie drogi nasz przyjacielu, pasterzu i mnichu, przez twoje wstawiennictwo prowadź nas drogą ku Bogu. Niech to pragnienie nam towarzyszy” – mówił kapłan.

Kapelan Garnizonu Giżycko, ks. mjr Stanisław Denys wyraził pragnienie, aby udział żołnierzy w uroczystościach podczas inauguracji „Lata z Chrystusem na Mazurach”, na Wzgórzu św. Brunona stał się dobrą tradycją.

Wieczór zakończył się koncertem zespołu „Betania” oraz chóru „Jarzębiny” z Centrum Kultury w Wilkasach.

Organizatorami są  wierni z giżyckich parafii oraz  parafii w Wilkasach wraz z duszpasterzami, a także członkowie Akcji Katolickiej i wspólnoty modlitewne, działające przy parafiach. Patronat honorowy nad uroczystością sprawuje bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Msza św. odpustowa, w kościele pw. św. Brunona w Giżycku odbędzie się w niedzielę 7  lipca o godz. 13.00 z udziałem delegacji z Kwerfurtu, zaproszonych gości oraz wiernych.

Po Eucharystii uczestnicy przejdą w procesji z nabożeństwem ewangelizacyjnym przez miasto na Wzgórze św. Brunona.

MR