Lipsk – Parafia p.w. Matki Bożej Anielskiej

Rys historyczny: Parafię Rzymsko-Katolicką w Lipsku założył Król Stefan Batory w 1582 r. i włączył ją do dekanatu Grodzieńskiego w diecezji Wileńskiej. Z fundacji Króla wybudowano w mieście drewniany kościół. Dwukrotnie pożar zniszczył Lipskie Kościoły (1737r. oraz 1857r. ). Po pożarze pobudowano kaplicę. 5.12.1875 r. Car Aleksander II wydał rozkaz zamknięcia Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Lipsku i zlikwidowania parafii. Przez 30 lat mieszkańcy Lipska i okolic korzystali z posługi duszpasterskiej w parafii Krasnybór. W czerwcu 1905 r. Car Mikołaj II ogłosił Edykt Tolerancyjny i amnestię za przekonania religijne. W 1906 r. pozwolono na wznowienie parafii i budowę kościoła. Przybył Ks. Stanisław Zalewski i rozpoczęto budowę kościoła. W marcu 1911 r. Proboszczem parafii w Lipsku został Ks. Piotr Kotlewski i dokończył budowy kościoła. 02.08.1914. r. świątynię konsekrowano, a główną patronką obrano – Matkę Boską Anielską.

Wyposażenie: Kościół w stylu neogotyckim, na planie krzyża. W kościele zbudowano trzy ołtarze. Główny dla figury Matki Bożej Anielskiej. Ołtarze boczne zaś pod wezwaniem NSJ i Matki Bożej Bazylianki (15w.). Plebania drewniana z 1924 r. zbudowana przez Ks. Antoniego Kuklewicza.

Msze święte: dni powszednie: 8:00, 17:00; niedziele: 8:00, 10:00, 12:00, 17:00; święta zniesione: 8:00, 10:00, 17:00

Grupy parafialne: 30 Róż Różańcowych; dwie Rodziny Serca Jezusowego; Ministranci; Schola; Rada Duszpasterska; Rada Ekonomiczna; Parafialny Zespół Caritas

Odpust: św. Antoniego – 13 czerwca; Matki Bożej Anielskiej – 2 sierpnia

Plebania: Budynek drewniany z pomieszczeniami mieszkalnymi dla proboszcza i wikariusza

Cmentarz: pw. 2 hektarów, oddalony od kościoła 1,5 km.

Księgi parafialne: od 1946 r., kronika parafialna od 1995 r.

Z parafii pochodzą: O. Jan Karczewski ofm Cap., Ks. Paweł Zajko

Do parafii należą miejscowości: Lipsk, Nowy Lipsk, Kolonie Lipsk, Krasne, Podwołkuszne, Jasionowo, Rubcowo, Wyżarne, Żabickie, Skieblewo, Skieblewo Kolonie, Kurianka Wieś, Kurianka Kolonie, Dulkowszczyzna, Rogożyn Stary, Rogożyn Nowy, Rogożynek

Przedszkola i szkoły: Przedszkole; Szkoła podstawowa i Gimnazjum Zespół Szkół Samorządowych im. Anastazji Milewskiej; LO Zespół Szkół w Lipsku

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Kościelna 28