Mali Misjonarze Jezusa

Jezus do swoich uczniów rzekł:  „Idźcie i głoście Ewangelię”

W roku jubileuszowym 25-lecia istnienia Diecezji Ełckiej 1 czerwca 2017  r. odbył się w Ełku I Kongres Misyjny Dzieci Diecezji Ełckiej pod hasłem „Idźcie  i głoście”. Wszystkie dzieci z diecezji zostały podzielone na pięć kolorów misyjnych zgodnie z reprezentowanymi kontynentami i przydzielone do trzech ełckich kościołów parafialnych. Dzieci z Pisza reprezentowały Europę, dzieci z Ełku kontynent Afrykański, grupa z Olecka Oceanię i Australię, z Suwałk Amerykę, z Giżycka Azję.

Już po kolorach ubiorów można było rozpoznać z jakiego miasta przybyły dzieci i który z kontynentów reprezentują. W kościele Ducha Świętego program ewangelizacyjny poprowadził ks. Szymon Mastalerz SDB. Licznie zgromadzone grupy misyjne chwaliły Boga śpiewem i tańcem łącząc się duchowo z dziećmi wszystkich kontynentów.

Uczniowie z klasy VI d Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku wystąpili z programem artystycznym „Pomagam misjonarzom i misjonarkom” pod kierunkiem p. Joanny Baranowskiej, p. Anny Czajki i p. Elżbiety Sobczyk.

Dzieci z ełckiego  Ośrodka Szkolno – Wychowawczego zaprezentowały ciekawy program misyjny przedstawiając tańce różnych kontynentów. Po animacjach misyjnych i wspólnej agapie wyruszyliśmy na Plac św. Jana Pawła II, by uczestniczyć w  Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, transmitowanej przez  TV  Trwam. Mszę św. poprzedził różaniec misyjny odmawiany na wykonanych przez dzieci różańcach, poprowadzony przez Magdę Buczek – założycielkę Podwórkowych Kółek Różańcowych. Piękne śpiewy dzieci ze scholi „Aniołki Księdza Bosko” z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Ełku uświetniły całą uroczystość.

Po Mszy św. podczas XII Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka obejrzeliśmy Aleję Misyjną z eksponatami, ubiorami  i misyjnymi materiałami edukacyjnymi. Można było zakupić pamiątki  na stoiskach misyjnych wspomagając w ten sposób misje. Uczestnicy festynu obejrzeli na scenie bogaty program misyjny i występy artystyczne oraz wzięli udział w ewangelizacji misyjnej przygotowanej przez grupy misyjne dzieci. Mamy nadzieję, że Dziecięca Stacja Kongresowa pogłębiła świadomość misyjną dzieci, a może spośród nich zrodzą się powołania misyjne, bo „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”.

Elżbieta Sobczyk, Joanna Baranowska, Anna Czajka