Marsz dla Życia i Rodziny po raz 8. przeszedł ulicami Ełku

Pod hasłem „Polska Rodziną Silna!” raz ósmy ulicami Ełku przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

Ponad 200 mieszkańców miasta zgromadziło się przy obelisku Józefa Piłsudskiego przed ełckim Ratuszem, chcąc przez to podkreślić wdzięczność za 100 lat Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Jak zaznaczają uczestnicy Marszu, poprzez udział w tym wydarzeniu, chcą zamanifestować swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości i wielkie oddanie się sprawie rodziny i ochrony życia.

Uczestnicy Marszu radosnym orszakiem przeszli ulicami miasta na plac św. Jana Pawła II, by wziąć udział w pikniku rodzinnym. Świętowanie rozpoczął występ zespołów Akordeonistów, a zakończył chór Seniora „Pojezierze”.

„Najlepsza drużyna to moja rodzina!”, „Mama i Tata – najlepszy zawód świata”, „Bóg mocą, Rodzina siłą”, „Każde życie jest cudem”, „Wybieram życie”- to niektóre hasła, jakie były niesione podczas manifestacji. W marszu uczestniczyły przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także członkowie ruchów i stowarzyszeń, duchowni, działacze społeczni i osoby życia publicznego z rodzinami.

„To ważne, by w ten sposób manifestować swoje poglądy, bo trzeba o rodzinie mówić i dbać o nią na każdej płaszczyźnie” – powiedziała Monika Zubowicz, prezes KSM Diecezji Ełckiej.

Każdy z uczestników przyszedł na Marsz aby jeszcze raz z radością spojrzeć na rodzinę, ale nie tylko. Aneta, jedna z uczestniczek dodaje: „Przyszliśmy tutaj, żeby pokazać, że rodzina ma wartość, że jest ważna, Warto to pokazywać również na Marszu! Takie bycie razem daje nam też ogromną radość”. W Marszu brały udział także rodziny wielopokoleniowe.

Sylwester Darmofał, współorganizator Marszu zaznacza, że hasło tegorocznego, ósmego już w Ełku Marszu dla Życia i Rodziny nie jest przypadkowe: „Chcemy tym hasłem podkreślić, ze nie byłoby niepodległej, suwerennej, wolnej Polski gdyby nie silna rodzina, gdyby nie nasi przodkowie, którzy w najtrudniejszych czasach przekazywali z pokolenia na pokolenie pamięć o naszej historii, naszej tożsamości narodowej”.

Organizatorem Marszu w Ełku był Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Stowarzyszenie DUC IN ALTUM przy wsparciu ogólnopolskiej organizacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny Patronat nad Marszem dla Życia i Rodziny w Ełku objęli: ordynariusz diecezji bp Jerzy Mazur oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny został zorganizowany w 2006 roku w Warszawie. Od tamtej pory do wydarzenia dołączyło już kilkadziesiąt miast z terenu całego kraju.

W niedzielę, pod hasłem „Polska Rodziną Silna!” Marsze Dla Życia i Rodziny przeszły ulicami 62 miast. W tym roku marsze organizowane są w około 150 miastach,  które rozpoczęły się od początku marca i potrwają do września.